Частина II. Психічні процеси

слово за умови, що в нім будуть відсутні неістотні деталі, а пізнавальні ознаки будуть присутні:

«елі ...ич... у»

Звичайно, це слово тепер впізнанне. Це слово «електрика». Ми розглянули вплив сприйняття окремих частин на сприйняття цілого. Тепер давайте запитаємо себе, в чому виражається вплив, який надає сприйняття цілого на сприйняття його окремих частин і на виділення різних сторін предмету? Цей вплив виявляється перш за все в тому, що, сприймаючи ціле, ми не помічаємо іноді відсутності в нім деяких його частин або, навпаки, наявності того, що насправді до нього не повинно відноситися. Не помічаємо ми іноді і спотворення окремих частин предмету. Наприклад, загальновідомо, що при читанні ми іноді не помічаємо друкарських помилок в тексті: пропусків букв, зайвих букв, заміни однієї букви інший. Пояснюється це тим, що при високому рівні навику читання кожне слово сприймається як ціле, і це впливає на сприйняття його окремих частин, робить їх сприйняття менш виразним.

Взаємовідношення сприйняття цілого і частини неоднаково на різних етапах ознайомлення з предметом. Причому істотну роль тут грають індивідуальні відмінності людей. Початковий період сприйняття у більшості людей характеризується тим, що на перший план виступає сприйняття цілого, без виділення окремих частин. У деяких людей спостерігається зворотне явище: в першу чергу розрізняються окремі частини предмету.

Відповідно до індивідуальних відмінностей по-різному протікає і другий етап сприйняття. Якщо спочатку сприймається загальна форма предмету без ясного розрізнення його окремих частин, то надалі частини об'єкту сприймаються все більш виразно. І навпаки, якщо спочатку виділялися тільки частини предмету, то здійснюється його перехід до цілого. Зрештою, як в тому, так і в іншому випадку, досягається сприйняття в цілому при достатньо ясному розрізненні йогоокремих частин.

О

Проте необхідно відзначити, що сприйняття цілого і його частин залежить не тільки від індивідуальних особливостей, але і від цілого ряду інших чинників. До їх числа в першу чергу необхідно віднести попередній досвід і установку. Наприклад, ми нашвидку читаємо текст, часто пропускаючи помилки і друкарські помилки, тому що

 
 
Рис. 8.6. «Портрет молодой женщины»