Розділ 8. Сприйняття • 221

маємо достатній досвід читання, тобто знаємо сенс сприйманих слів і виділяємо з цілого слова букви, що виконують роль пізнавальних ознак. Але якщо запропонувати вам знайти в тексті помилки, то ви уважно вдивлятиметеся в написання слів, при цьому в певних випадках навіть не вникатимете в сенс написаного. Отже, установка грає вельми важливу роль в організації вашого сприйняття.

Це можна проілюструвати і іншим прикладом. Так, на мал. 8.6. представлений «Портрет молодої жінки»; розглядаючи даний малюнок, людина перш за все бачить витончений профіль молодої дівчини, що відвернулася від спостерігача. Проте секрет цього малюнка криється в тому, що він відноситься до категорії так званих неоднозначних зображень. Насправді на цьому малюнку в одному зображенні втілено два «портрети». Малюнок містить не тільки зображення молодої жінки, але і старі. У цьому легко переконатися, якщо ви в думках уявите собі замість витонченого профілю дівчини, що відвернулася від вас, великий горбатий ніс старої, а замість маленького витонченого вушка побачите око старої. Наочним підтвердженням такого бачення «Портрета молодої жінки» є мал. 8.7, на якому представлено два зображення, створених з мал. 8.6. Істотною особливістю цих зображень є те, що пізнавальні ознаки, що характеризують зображення старої і дівчини, представлені окремо один від одного. В даному випадку варіант А відповідає зображенню молодої дівчини, а варіант Би — зображенню старої.

Чому більшість людей на мал. 8.6 перш за все бачать дівчину? Це відбувається не тільки тому, що більшість з нас спочатку сприймає