Розділ 8. Сприйняття • 225

ния. Бінокулярний ефект обумовлений тим, що людина дивиться двома очима. Суть бінокулярного ефекту полягає в тому, що коли обидва очі дивляться на один і той же предмет, зображення цього предмету па сітківці лівого і правого" ока буде різно. Для того, щоб в цьому переконатися, візьміть напіврозкриту книгу, поверніть до себе корінцем і поставте прямо перед собою. Потім дивитеся на неї по черзі, то лівим, то правим оком. Ви відмітите, що виглядає вона неоднаково, що пояснюється зсувом зображення книги на сітківці в різні боки, при цьому одні і ті ж точки книги потрапляють не На координуючі точки сітківки, тобто не на такі, які знаходяться на одній і тій же відстані і в одному і тому ж напрямі від центру сітківки, а на диспарантные крапки, розташовані в кожному оці на різній відстані від центру. При бінокулярному зорі зсув зображень на сітківці очей викликає враження одного, але об'ємного, рельєфного предмету.

Проте бінокулярний зір не є єдиною умовою об'ємного сприйняття предмету. Якщо ми подивимося на предмет одним оком, то все одно сприймемо його рельєф. Велику роль в сприйнятті об'ємної форми предмету грає знання об'ємних ознак даного предмету, а також розподіл світла і тіні на об'ємному предметі.

Сприйняття людиною простору має цілий ряд особливостей. Це обумовлено тим, що простір тривимірний, і тому для його сприйняття необхідно задіювати цілий ряд спільно працюючих аналізаторів. При цьому сприйняття простору може протікати на різних рівнях.

У сприйнятті тривимірного простору перш за все задіяні функції спеціального вестибулярного апарату, розташованого у внутрішньому вусі. Цей апарат має вид трьох заповнених рідиною зігнутих півкруглих трубок, розташованих у вертикальній, горизонтальній і сагиттальной площинах. Коли чоловік міняє положення голови, що заповнює канали рідина перетікає, дратуючи волосковые клітки, і їх збудження викликає зміни у відчутті стійкості тіла (статичні відчуття).

Вестибулярний апарат тісно пов'язаний з глазодвнгательпыми м'язами, і кожна зміна в нім викликає рефлекторні зміни в положенні очей. Наприклад, при швидких змінах положення тіла в просторі спостерігаються пульсуючі рухи очей, звані ністагмом. Існує і зворотний зв'язок. Наприклад, при тривалій ритмічній зміні зорових роздратувань (наприклад, при тривалому погляді на барабан, що обертається, з частими поперечними смугами) виникає стан нестійкості, що супроводжується нудотою. Взаємозв'язок вестибулярного і окорухового апаратів, що виявляється в оптико-вестибулярних рефлексах, входить як один з найістотніших компонентів в систему сприйняття тривимірного простору.

Другим апаратом, що забезпечує сприйняття простору, і перш за все його глибини, є апарат бінокулярного зору. Сприйняття глибини головним чином пов'язане із сприйняттям віддаленості предметів і розташуванням їх щодо один одного. Бінокулярний зір — це одне з умові сприйняття віддаленості предметів. Наприклад, якщо в 3-4 метрах від людини натягнути нитку і потімзверху кидати м'ячик або кульку, то завдяки бінокулярному зору ми без зусильпобачимо, де падає кулька, — за ниткою або перед нею. Проте