Частина II. Психічні процеси

характер. Наприклад, представте ваш обідній стіл або чашку, якій ви зазвичай користуєтеся. Ці предмети ви бачили не один раз і з різних боків, але коли вам запропонували їх представити, то вони виникли у вашій свідомості не в множині, а в якомусь узагальненому образі. Цей узагальнений образ характеризується перш за все тим, що в нім підкреслені і дані з найбільшою яскравістю постійні ознаки даного об'єкту, а з іншого боку, відсутні або представлені дуже блідо ознаки, характерні для окремих, приватних спогадів.

Наші уявлення завжди є результатом узагальнення окремих образів сприйняття. Ступінь узагальнення, що міститься в уявленні, може бути різний. Уявлення, що характеризуються великим ступенем узагальнення, називаються загальними уявленнями.

Необхідно також підкреслити наступну дуже важливу особливість уявлень. З одного боку, уявлення наочні, і в цьому вони схожі з сенсорними і перцептивними образами. З іншого боку, загальні уявлення містять в собі значний ступінь узагальнення, і в цьому відношенні вони схожі з поняттями. Таким чином, уявлення є переходом від сенсорних і перцептивних образів до понять.

Уявлення, як і будь-який інший пізнавальний процес, здійснює ряд функцій в психічній регуляції поведінки людини. Більшість дослідників виділяє три основні функції: сигнальну, регулюючу і настроювальну.

Суть сигнальної функції уявлень полягає у віддзеркаленні у кожному конкретному випадку не тільки образу предмету, що раніше впливав на наші органи чуття, але і багатообразної інформації про цей предмет, яка під впливом конкретних дій перетвориться в систему сигналів, керівників поведінкою.

И. П. Павлов вважав, що уявлення є першими сигналами дійсності, на основі яких чоловік здійснює свою свідому діяльність. Він показав, що уявлення дуже часто формуються по механізму умовного рефлексу. Завдяки цьому будь-які уявлення сигналізують про конкретні явища дійсності. Коли ви в процесі свого життя і діяльності стикаєтеся з якимсь предметом або яким-небудь явищем, то у вас формуються уявлення не тільки про те, як це виглядає, але і про властивості даного явища або предмету. Саме ці знання згодом і виступають для людини як первинний орієнтовний сигнал. Наприклад, побачивши апельсина виникає уявлення про нього як про їстівний і достатньо соковитий предметі. Отже, апельсин в змозі задовольнити голод або спрагу.

Регулююча функція уявлень тісно пов'язана з їх сигнальною функцією і полягає у відборі потрібної інформації про предмет або явище, що раніше впливало на наші органи чуття. Причому цей вибір здійснюється не абстрактно, а з урахуванням реальних умов майбутньої діяльності. Завдяки регулюючій функції актуалізуються саме ті сторони, наприклад, рухових уявлень, на основі яких з найбільшим успіхом вирішується поставлене завдання.