Частина II. Психічні процеси


И

Імена

Теплов Борис Михайлович (1896-1965) — відомий вітчизняний психолог. У ранній період творчості провів цикл досліджень в області сприйняття і уявлення, а також мислення. Надалі проводив дослідження індивідуальних відмінностей. Б. М. Теплов з'явився засновником наукової школи диференціальної психології. Розробив концепцію здібностей. Спираючись на вчення И. П. Павлова про типи вищої нервової діяльності, розробив дослідницьку програму по вивченню фізіологічних основ індивідуально-психологічних відмінностей людини, в результаті реалізації якої запропонував теорію індивідуальних відмінностей. У своїх дослідженнях приділяв значну увагу вивченню проблем психології мистецтва.

Інший клас уявлень — рухові уявлення. По характеру виникнення вони відрізняються від зрительных і слухових, оскільки ніколи не є простим відтворенням минулих відчуттів, а завжди пов'язані з актуальними відчуттями. Кожного разу, коли ми уявляємо собі рух якої-небудь частини нашого тіла, відбувається слабке скорочення відповідних м'язів. Наприклад, якщо ви уявите собі, що згинаєте в лікті праву руку, то в біцепсах правої руки у вас відбудуться скорочення, які можна реєструвати чутливими электрофизиологнческими приладами. Якщо виключити можливість цього скорочення, то і уявлення стають неможливими. Експериментально доведено, що всякий раз, коли ми руховий уявимо собі вимовлення якого-небудь слова, прилади відзначають скорочення в м'язах мови, губ, гортані і т.д. Отже, без рухових уявлень ми навряд чи могли б користуватися мовою і спілкування один з одним було б неможливим.

Таким чином, при всякому руховому уявленні здійснюються зачаткові рухи, які дають нам відповідні рухові відчуття. Але відчуття, що отримуються від цих зачаткових рухів, завжди утворюють нерозривне ціле з тими або іншими зоровими або слуховими образами. При цьому рухові уявлення можна розділити на дві групи: уявлення про рух всього тіла або окремих його частин і мовні рухові уявлення. Перші зазвичай є результатом злиття рухових відчуттів із зоровими образами (наприклад, уявляючи собі згинання правої руки в лікті, ми, як правило, маємо зоровий образ зігнутої руки і рухові відчуття, що йдуть від м'язів цієї руки). Мовні рухові уявлення є злиттям рече-рухових відчуттів із слуховими образами слів. Отже, рухові уявлення бувають або зрительно-руховими (представлення руху тіла), або слухо -двигательными (мовні уявлення).

Слід звернути увагу на те, що слухові уявлення також дуже рідко бувають чисто слуховими. В більшості випадків вони пов'язані з руховими відчуттями зачаткових рухів мовного апарату. Отже, слу-