Розділ 9. Уявлення • 241

ховые і рухові мовні уявлення — якісно схожі процеси: і ті та інші є результатом злиття слухових образів і рухових відчуттів. Проте в цьому випадку ми з повною підставою можемо говорити про те, що рухові уявлення в рівній мірі пов'язані як із слуховими образами, так і з руховими відчуттями. Так, представляючи який-небудь предмет, ми супроводжуємо зорове відтворення уявним вимовленням слова, що позначає цей предмет, тому ми разом із зоровим чином відтворюємо слуховий образ, який, у свою чергу, пов'язаний з руховими відчуттями. Цілком правомочне питання про те, чи можна відтворити зорові уявлення, не супроводжуючи їх слуховими образами. Ймовірно, можна, але в цьому випадку зоровий образ буде вельми смутним і невизначеним. Відносне ясне зорове уявлення можливо тільки при сумісному відтворенні із слуховим чином.

Таким чином, всі основні типи наших уявлень в тій чи іншій мірі виявляються пов'язаними один з одним, а ділення на класи або типи вельми умовно. Ми говоримо про певний клас (типі) уявлень у тому випадку, коли зорові, слухові або рухові уявлення виступають на перший план.

Завершуючи розгляд класифікації уявлень, нам необхідно зупинитися ще на одному, вельми важливому, типі уявлень — просторових уявленнях. Термін «просторові уявлення» застосовується до тих випадків, коли ясно представляються просторова форма і розміщення об'єктів, але самі об'єкти при цьому можуть представлятися дуже невизначено. Як правило, ці уявлення настільки схемні і безбарвні, що на перший погляд термін «зоровий образ» до них непридатний. Проте вони все ж таки залишаються образами — образами простору, оскільки одну сторону дійсності — просторове розміщення речей — вони передають з повною наочністю.

Просторові уявлення в основному є зрительно-руховими уявленнями, причому іноді на перший план висувається зрительный, іноді — руховий компонент. Вельми активно представленнями даного типу оперують шахісти, що грають усліпу. У повсякденному житті ми теж користуємося даним типом уявлень, наприклад коли необхідно добратися з однієї точки населеного пункту в іншу. В цьому випадку ми уявляємо собі маршрут і рухаємося по ньому. Причому образ маршруту постійно знаходиться в нашій свідомості. Як тільки ми відволікаємося, тобто це уявлення йде з нашої свідомості, ми можемо зробити помилку в пересуванні, наприклад проїхати свою зупинку. Тому при пересуванні по конкретному маршруту просторові уявлення так само важливі, як і інформація, що міститься в нашій пам'яті.

Просторові уявлення дуже важливі і в освоєнні ряду наукових дисциплін. Так, для успішного оволодіння учбовим матеріалом по фізиці, геометрії, географії учень повинен уміти оперувати просторовими уявленнями. При цьому треба розрізняти плоскі і тривимірні (стереометричні) просторові уявлення. Багато людей досить добре оперують плоскими просторовими уявленнями, але не в змозі так само легко оперувати тривимірними уявленнями.