Розділ 9. Уявлення • 243

ставления всіх типів володіють великою яскравістю, жвавістю і повнотою, тоді як у інших вони більш менш бліді і схемні. Людей, у яких переважають яскраві і живі уявлення, прийнято відносити до так званого образного типу. Такі люди характеризуються не тільки великою наочністю своїх уявлень, але і тим, що в їх психічному житті уявлення грають надзвичайно важливу роль. Наприклад, згадуючи які-небудь події, вони в думках «бачать» картини окремих епізодів, що відносяться до цих подій; роздумуючи або кажучи про що-небудь, вони широко користуються наочними образами і т.д. Так, талант відомого російського композитора Рімського-корсакова полягав в тому, що у нього музичне, тобто слухове, уява поєднувалася з незвичайним багатством зорових образів. Складаючи музику, він в думках бачив картини природи зі всім багатством фарб і зі всіма якнайтоншими відтінками світла. Тому його твори відрізняються надзвичайною музичною виразністю і «живописністю».

Як ми вже відзначили, всі люди володіють здатністю користуватися будь-яким видом уявлень. Більш того, людина повинна уміти користуватися представленнями будь-яких типів, оскільки виконання певного завдання, наприклад оволодіння учбовим матеріалом, може зажадати від нього переважного . використання представлень певного типу. Тому уявлення доцільно розвивати.

Сьогодні немає даних, що дозволяють однозначно вказати час появи у дітей перших уявлень. Цілком можливо, що вже на першому році життя уявлення, будучи ще тісно пов'язаними із сприйняттям, починають грати значущу роль в психічному житті дитини. Проте ряд досліджень показали, що перші спогади про події життя у дітей відносяться до віку півтора років. Тому можна говорити про появу «вільних уявлень» у дітей саме в цей час, а до кінця другого року життя зорові уявлення вже грають істотну роль в житті дитини.

Мовні (слухо-рухові) уявлення також досягають щодо високого розвитку на другому році життя, оскільки без цього був би неможливий процес оволодіння мовою і швидке зростання словарного запасу дитини, що спостерігалося в цьому віці. До цього ж періоду відноситься поява перших музичних слухових уявлень, що виражаються в запам'ятовуванні мелодій і в самостійному співі їх.

Уявлення грають виключно важливу роль в психічному житті дитини-дошкільника. Більшість досліджень, що проводяться, показали, що дошкільник, як правило, мислить наочно, образами. Пам'ять в цьому віці також в значній мірі будується на відтворенні уявлень, тому перші спогади у більшості людей носять характер картин, наочних образів. Проте перші уявлення у дітей достатньо бліді. Не дивлячись на те що уявлення більш значущі для дитини, чим для дорослого, у дорослого вони яскравіші. Це говорить про те, що в процесі онтогенезу людини відбувається розвиток уявлень.

Психологічні експерименти показують, що яскравість і точність уявлень зростають під впливом вправ. Наприклад, якщо в експерименті потрібно порівняти два звуки, відокремлених один від одного проміжком в 20-30 секунд