Розділ 9. Уявлення • 245

9.4. Первинні образи пам'яті і

персеверирующие образи

Ми з вами познайомилися з таким психічним процесом, як уявлення. Проте слід звернути увагу на те, що необхідно відрізняти уявлення від первинних образів пам'яті і персеверирующих образів.

Первинними образами пам'яті називаються такі образи, які безпосередньо слідують за сприйняттям об'єкту і утримуються дуже невеликий проміжок часу, вимірюваний секундами. Давайте виконаємо один експеримент. Протягом одной-двух секунд дивитеся на який-небудь предмет — авторучку, настільну лампу, картину і т.д. Потім закрийте очі і постарайтеся якомога яскравіше уявити собі цей предмет. Ви відразу отримаєте порівняно яскравий і живий образ, який почне достатньо швидко затухати і скоро зовсім зникне. Первинні образи пам'яті мають певні схожі характеристики з послідовними образами: 1) вони слідують відразу за сприйняттям об'єкту; 2) їх тривалість дуже невелика; 3) їх яскравість, жвавість і наочність значно більше, чим у наочних уявлень; 4) вони є копіями одиничного сприйняття і не містять в собі ніякого узагальнення.

З іншого боку, вони мають ті, що відрізняють їх від послідовних образів риси, які зближують їх із справжніми уявленнями. Сюди слід віднести наступні риси: 1) первинні образи пам'яті залежать від спрямованості уваги на відповідний об'єкт під час сприйняття, — чим уважніше сприймається об'єкт, тим яскравіше буде первинний образ пам'яті, тоді як послідовний образ не залежить від спрямованості уваги під час сприйняття;

2) щоб отримати яскравий послідовний образ, треба порівняно довго (15-20 з) дивитися на відповідний об'єкт, найбільш же яскраві первинні образи пам'яті виходять після нетривалого (одна-две секунди) часу сприйняття.

Персеверірующимі образами називаються ті мимовільні образи, які з винятковою жвавістю спливають в свідомості після тривалого сприйняття однорідних об'єктів або після такого сприйняття об'єкту, яке надало сильну емоційну дію. Наприклад, кожен, хто збирав гриби або довго гуляв по лісу, знає, що, коли лягаєш спати і закриваєш очі, в свідомості спливають достатньо яскраві картини лісу, образи листя, трави.

Це ж явище характерне і для слухових образів. Наприклад, після того, як ви почули яку-небудь мелодію, вона довго і нав'язливо «звучить у вухах». Найчастіше це та мелодія, яка викликала сильне емоційне переживання.

Слід зазначити, що персеверирующие образи схожі з послідовними образами своєю конкретністю і наочністю, а також довершеною мимовільністю, як би нав'язливістю, і тим, що вони є майже простою копією сприйняття, не несучи в собі помітного елементу узагальнення. Але вони відрізняються від послідовних образів тим, що можуть бути в часі відокремлені від сприйняття декількома годинами, а іноді навіть і днями.