Частина II. Психічні процеси

У словесно-логічній пам'яті головна роль відводиться другій сигнальній системі, оскільки словесно-логічна пам'ять — специфічно людська пам'ять, на відміну від рухової, емоційної і образної, які в простих формах властиві і твариною. Спираючись на розвиток інших видів пам'яті, словесно-логічна пам'ять стає такою, що веде по відношенню до ним, і від рівня її розвитку в значній мірі залежить розвиток всіх інших видів пам'яті.

Ми вже говорили, що всі види пам'яті тісно пов'язані один з одним і не існують незалежно один від одного. Наприклад, коли ми опановуємо якою-небудь руховою діяльністю, ми спираємося не тільки на рухову пам'ять, але і на всі інші її види, оскільки в процесі оволодіння діяльністю ми запам'ятовуємо не тільки рухи, але і дані нам пояснення, наші переживання і враження. Тому в кожному конкретному процесі всі види пам'яті взаємозв'язані.

Існує, проте, і таке ділення пам'яті на види, яке прямо пов'язане з особливостями самої виконуваної діяльності. Так, залежно від цілей діяльності пам'ять ділять на мимовільну і довільну. У першому випадку є на увазі запам'ятовування і відтворення, яке здійснюється автоматично, без вольових зусиль людини, без контролю з боку свідомості. При цьому відсутня спеціальна мета щось запам'ятати або пригадати, тобто не ставиться спеціальне мнемическая завдання. У другому випадку таке завдання присутнє, а сам процес вимагає вольового зусилля.

Мимовільне запам'ятовування не обов'язково є слабкішим, ніж довільне. Навпаки, часто буває так, що матеріал, що мимоволі запам'ятав, відтворюється краще, ніж матеріал, який спеціально запам'ятовувався. Наприклад, мимоволі почута фраза або сприйнята зорова інформація часто запам'ятовується надійніше, ніж якби ми намагалися запам'ятати її спеціально. Мимоволі запам'ятовується матеріал, який опиняється в центрі уваги, і особливо тоді, коли з ним пов'язана певна розумова робота.

Існує також ділення пам'яті на короткочасну і довготривалу. Короткочасна пам'ять — це вид пам'яті, що характеризується дуже коротким збереженням сприйманої ин4)0рмации. З однієї точки зору короткочасна пам'ять чимось схожа на мимовільну. Так само як і у випадку з мимовільною пам'яттю, при короткочасній пам'яті не використовуються спеціальні мнемические прийоми. Але на відміну від мимовільної, при короткочасній пам'яті для запам'ятовування ми робимо певні вольові зусилля.

Проявом короткочасної пам'яті є той випадок, коли випробовуваного просять прочитати слова або надають для їх запам'ятовування дуже мало часу (біля однієї хвилини), а потім просять відразу відтворити те, що він запам'ятав. Природно, що люди розрізняються по кількості слів, що запам'ятовуються. Це відбувається тому, що вони володіють різним об'ємом короткочасної

пам'яті.

Об'єм короткочасної пам'яті індивідуальний. Він характеризує природну пам'ять людини і зберігається, як правило, протягом всього життя. Об'єм короткочасної пам'яті характеризує здатність механічно, тобто без використання спеціальних прийомів, запам'ятовувати сприйману інформацію.