Частина II. Психічні процеси


І

Імена

Зінченко Петро Іванович (1903-1969) — відомий вітчизняний психолог, професор Харківського університету. Найбільшу популярність йому принесли праці по дослідженню пам'яті. Перші дослідження П. И. Зинченко були виконані в 1930-х рр. під керівництвом А. Н. Леонтьева. У подальших дослідженнях основну увагу приділяв вивченню мимовільної пам'яті. Основні результати досліджень пам'яті були їм відбиті в книзі «Мимовільне запам'ятовування», 1961 р.

Під його керівництвом була здійснена розробка проблеми ефективності навчання і продуктивності пам'яті.

мови мети експерименту, вигукнув: «Як? Так я повинен його завчити напам'ять?» Після чого він ще шість разів прочитав вказаний йому ряд складів і безпомилково повторив його.

Отже, для того, щоб запам'ятати якнайкраще, треба обов'язково ставити мету — не тільки сприйняти і зрозуміти матеріал, але і дійсно запам'ятати його.

Слід зазначити, що велике значення при заучуванні має не тільки постановка загального завдання (запам'ятати те, що сприймається), але і постановка приватних, спеціальних завдань. У одних випадках, наприклад, ставиться завдання запам'ятати тільки суть сприйманого нами матеріалу, тільки головні думки і найбільш істотні факти, в інших — запам'ятати дослівно, в третіх — точно запам'ятати послідовність фактів і т.д.

Таким чином, постановка спеціальних завдань грає істотну роль в запам'ятовуванні. Під її впливом може мінятися сам процес запам'ятовування. Проте, на думку С. Л. Рубінштейна, запам'ятовування дуже сильно залежить від характеру діяльності, в ході якої воно здійснюється. Більш того, Рубінштейн вважав, що не можна робити однозначні висновки про більшу ефективність довільного або мимовільного запам'ятовування. Переваги довільного запам'ятовування зі всією очевидністю виступають лише на перший погляд. Дослідження відомого вітчизняного психолога П. И. Зинченко переконливо довели, що установка на запам'ятовування, що робить його прямою метою дії суб'єкта, не є сама по собі вирішальною для ефективності процесу запам'ятовування. У певних випадках мимовільне запам'ятовування може опинитися ефективніше довільного. У дослідах Зінченко ненавмисне запам'ятовування картинок в ході діяльності, метою якої була їх класифікація (без завдання запам'ятати), опинилося безумовно вище, ніж у разі, коли перед випробовуваним було поставлено завдання спеціально запам'ятати картинки.

Присвячене тій же проблемі дослідження А. А. Смирнова підтвердило, що мимовільне запам'ятовування може бути продуктивно, ніж навмисне: те, що випробовувані запам'ятовували мимоволі, попутно в процесі діяльності