Частина II. Психічні процеси

11.2. Види уяви

Процеси уяви, як і процеси пам'яті, можуть розрізнятися по ступеню довільності, або навмисності. Крайнім випадком мимовільної роботи уяви є сновидіння, в яких образи народжуються ненавмисно і в найнесподіваніших і химерніших поєднаннях. Мимовільною в своїй основі також є діяльність уяви, що розгортається в напівсонному, дрімотному стані, наприклад перед засипанням.

Довільна уява має для людини набагато більше значення. Цей вид уяви виявляється тоді, коли перед людиною коштує завдання створення певних образів, намічених їм самим або заданих йому з боку. У цих випадках процес уяви контролюється і прямує самою людиною. У основі такої роботи уяви лежить уміння довільно викликати і змінювати потрібні уявлення.

Серед різних видів і форм довільної уяви можна виділити відтворюючу уяву, творчу уяву і мрію.

Відтворююча уява виявляється тоді, коли людині необхідно відтворити представлення об'єкту, якомога більш повно відповідне його опису. З цим видом уяви ми стикаємося, коли читаємо опис географічних місць або історичних подій, а також коли знайомимося з літературними героями. Слід зазначити, що відтворююча уява формує не тільки зорові уявлення, але і дотикові, слухові і т.д. Так, читаючи опис Полтавської битви в поемі А. С. Пушкина «Полтава», ми виразно уявляємо собі гуркоти гарматних пострілів, крики солдатів, бій барабанів, запах пороху.

Найчастіше ми стикаємося з відтворюючою уявою, коли необхідно відтворити яке-небудь уявлення по словесному опису. Проте бувають випадки, коли ми відтворюємо уявлення про який-небудь предмет не користуючись словами, а па основі схем і креслень. В цьому випадку успішність відтворення образу багато в чому визначається здібностями людини до просторової уяви, тобто здатністю відтворити образ в тривимірному просторі. Отже, процес відтворюючої уяви тісно пов'язаний з мисленням людини і його пам'яттю.

Наступний вид довільної уяви — творча уява.Вонохарактеризується тим, що людина перетворить уявлення і створює нові не по наявному зразку, а самостійно намічавши контури створюваного образу і вибираючи для нього необхідні матеріали. Творча уява, як і що відтворює, тісно пов'язана з пам'яттю, оскільки у всіх випадках його прояву чоловік використовує свій попередній досвід. Тому між відтворюючою і творчою уявою немає жорсткої межі. При відтворюючій уяві глядач, читач, або слухач повинен більшою чи меншою мірою заповнювати заданий образ діяльністю своєї творчої уяви.

Особливою формою уяви є мрія. Суть даного типу уяви полягає в самостійному створенні нових образів. При цьому мрія має ряд істотних відмінностей від творчої уяви. По-перше, в мрії че-