Частина II. Психічні процеси

заздрять, де він займає положення, на яке не може сподіватися в даний час і в реальному житті.

Ненавмисна пасивна уява спостерігається при ослабленні діяльності свідомості, його розладах, в напівдрімотному стані, уві сні і т.д. Найбільш показовим проявом пасивної уяви є галюцинації, при яких чоловік сприймають неіснуючі об'єкти. Як правило, галюцинації спостерігаються при деяких психічних розладах.

Таким чином, при класифікації видів уяви виходять з двох основних характеристик. Це ступінь прояву вольових зусиль і ступінь активності, або усвідомленості (мал. 11.1).

11.3. Механізми переробки уявлень в уявні образи

Образи, що відтворюються в процесі уяви, не можуть виникати з нічого. Вони формуються на основі нашого попереднього досвіду, на основі уявлень про предмети і явища об'єктивній реальності. Процес створення образів уяви з вражень, отриманих людиною від реальної дійсності, може протікати в різних формах.

Створення образів уяви проходить два основні етапи. На першому етапі відбувається своєрідне розчленовування вражень, або наявних уявлень, на складові частини. Іншими словами, перший етап формування образів уяви характеризується аналізом отриманих від реальності вражень або сформованих в результаті попереднього досвіду уявлень. В ході такого аналізу відбувається абстрагування об'єкту, тобто він представляється нам ізольованим від інших об'єктів, при цьому також відбувається абстрагування частин об'єкту.

З цими образами далі можуть здійснюватися перетворення двох основних типів. По-перше, ці образи можуть бути поставлені в нові поєднання і зв'язки. По-друге, цим образам може бути доданий абсолютно новий сенс. У будь-якому випадку з абстрагованими образами проводяться операції, які можуть бути охарактеризовані як синтез. Ці операції, складові суть синтезуючої діяльності уяви, є другим етапом формування образів уяви. Причому форми, в яких здійснюється синтезуюча діяльність уяви, украй багатообразні. Ми розглянемо лише деякі з них.

Простою формою синтезу в процесі уяви є аглютинація, тобто створення нового образу шляхом приєднання в уяві частин або властивостей одного об'єкту іншому. Прикладами аглютинації можуть служити: образ кентавра, образ крилатої людини в малюнках північноамериканських індійців, образ староєгипетського божества (людина з хвостом і звіриною головою) і т.д. (мал. 11.2).

Аглютинація широко використовується в мистецтві і технічній творчості. Наприклад, всім відомі ради, які давав Леонардо да Вінчі молодим