Розділ 11. Уява • 291

Мал. 11.2. Образ кентавра як результат діяльності уяви

художникам: «Якщо ти хочеш примусити здаватися природним вигадана тварина, — хай це буде, скажімо, змія, — те візьми для її голови голову вівчарки або лягавого собаки, приєднавши до неї котячі очі, вуха пугача, ніс хорта, брови лева, віскі старого півня і шию водяної черепахи». У техніці, в результаті використання аглютинації, створені, наприклад, автомобіль-амфібія і судно на повітряній подушці.

Процеси, лежачі в основі аглютинації, вельми різноманітні. Як правило, їх можна розділити на дві основні групи: процеси, пов'язані з недостатністю критичності, або недостатністю аналітичної сприйняття, і процеси довільні, тобто контрольовані свідомістю, пов'язані з розумовими узагальненнями. Образ кентавра, мабуть, виник, коли в умовах недостатньої видимості людина, що скаче на коні, сприймалася як якась небачена тварина. В той же час образ крилатої людини, швидше за все, виник свідомо, оскільки символізує ідею швидкого і легкого пересування по повітрю і конкретизований в плотському образі.

Одним з найбільш поширених способів переробки образів сприйняття в образи уяви є збільшення або зменшення об'єкту або його частин. За допомогою такого способу були створені різні літературні персонажі.

Аглютинація може здійснюватися і за допомогою включення вже відомих образів в новий контекст. В цьому випадку між уявленнями встановлюються нові зв'язки, завдяки яким вся сукупність образів набуває нового значення. Як правило, при включенні уявлень в новий контекст цьому процесу передує певна ідея або мета. Даний процес повністю контрольований, якщо тільки це не сновидіння, коли контроль свідомості неможливий. При включенні вже відомих образів в новий контекст чоловік добивається відповідності між окремими уявленнями і цілісним контекстом. Тому важ процес із самого початку підпорядкований певним осмисленим зв'язкам.

Найбільш істотними способами переробки уявлень в образи уяви, що йдуть по шляху узагальнення істотних ознак, є схематизація і акцентування.