Розділ 12. Мислення • 299

вона стикнеться з вогнем. Отже, для того, щоб передбачати, треба узагальнювати одиничні предмети і факти і виходячи з цих узагальнень робити висновок щодо інших одиничних предметів і фактів такого ж роду.

Цей багатоступінчатий перехід — від одиничного до загального і від загального зновудо одиничного — здійснюється завдяки особливому психічному процесу — мисленню. Мислення є вищим пізнавальним психічним процесом. Суть даного процесу полягає в породженні нового знання на основі творчого віддзеркалення і перетворення людиною дійсності.

Мислення як особливий психічний процес має ряд специфічних характеристик і ознак (мал. 12.1). Першим такою ознакою є узагальнене віддзеркалення дійсності, оскільки мислення є віддзеркалення загального в предметах і явищах реального миру і застосування узагальнень до одиничних предметів і явищ. У цьому ми мали можливість переконатися на прикладі з папером.

Другим, не менш важливим, ознакою мислення є опосередковане пізнання об'єктивної реальності. Суть опосередкованого пізнання полягає в тому, що ми в змозі виносити думки про властивості або характеристики предметів і явищ без безпосереднього контакту з ними, а шляхом аналізу непрямої інформації. Наприклад, для того, щоб дізнатися, яка сьогодні погода, можна вийти на вулицю. Проте найчастіше ми поступаємо по-іншому. Якщо ми хочемо дізнатися, холодно на вулиці або тепло, ми користуємося зовнішнім термометром або слухаємо зведення погоди і на основі інформації про температурні характеристики зовнішнього середовища робимо висновок про те, тепло на вулиці або холодно.

Рис.12.1. Загальна характеристика мислення як психічного процесу