Розділ 12. Мислення • 303

цілеспрямованій діяльності. Окрім цього, не викликає сумніву значення тих зон кора головного мозку, яка забезпечує функції гностик (пізнавальні) мислення. Не викликає сумніву і те, що мовні центри кори головного мозку також беруть участь в забезпеченні розумового процесу.

Складність дослідження фізіологічних основ мислення пояснюється тим, що на практиці мислення як окремого психічного процесу не існує. Мислення присутнє у всіх інших пізнавальних психічних процесах, зокрема в сприйнятті, увазі, уяві, пам'яті, мові. Всі вищі форми цих процесів певною мірою, залежно від рівня свого розвитку, пов'язані з мисленням. Мислення — це особливого роду діяльність, що має свою структуру і види (мал. 12.2).

Найчастіше мислення підрозділяють на теоретичне і практичне. При цьому в теоретичному мисленні виділяють понятійне і образне мислення, а в практичному наочно-образне і наочно-дієве.

Понятійне мислення — це таке мислення, в якому використовуються певні поняття. При цьому, вирішуючи ті або інші розумові задачі, ми не звертаємося до пошуку за допомогою спеціальних методів якої-небудь нової інформації, а користуємося готовими знаннями, отриманими іншими людьми і вираженими у формі понять, думок висновків.

Образне мислення — це вид розумового процесу, в якому використовуються образи. Ці образи витягуються безпосередньо з пам'яті або відтворюються уявою. В ході рішення розумових задач відповідні образи

Рис. 12.2. Основные виды мышления