Частина II. Психічні процеси

у думках перетворяться так, що в результаті маніпулювання ними ми можемо знайти рішення задачі, що цікавить нас. Найчастіше такий вид мислення переважає у людей, діяльність яких пов'язана з яким-небудь видом творчості.

Слід зазначити, що понятійне і образне мислення, будучи різновидами теоретичного мислення, на практиці знаходяться в постійній взаємодії. Вони доповнюють один одного, розкриваючи перед нами різні сторони буття. Понятійне мислення дає найбільш точне і узагальнене віддзеркалення дійсності, але це віддзеркалення абстрактне. У свою чергу, образне мислення дозволяє отримати конкретне суб'єктивне віддзеркалення дійсності, що оточує нас.Таким чином, понятійне і образне мислення доповнюють один одного і забезпечують глибоке і різностороннє віддзеркалення дійсності.

Наочно-образне мислення — це вид розумового процесу, який здійснюється безпосередньо при сприйнятті навколишньої дійсності і без цього здійснюватися не може. Мислячи наочно-образно, ми прив'язані до дійсності, а необхідні образи представлені в короткочасній і оперативній пам'яті. Дана форма мислення є домінуючою у дітей дошкільного і молодшого шкільного віку.

Наочно-дієве мислення — це особливий вид мислення, суть якого полягає в практичній преобразовательной діяльності, здійснюваній з реальними предметами. Цей вид мислення широко представлений у людей, зайнятих виробничою працею, результатом якої є створення якого-небудь матеріального продукту.

Слід зазначити, що всі ці види мислення можуть розглядатися і як рівні його розвитку. Теоретичне мислення вважається більш здійсненим, ніж практичне, а понятійне є вищим рівнем розвитку, чим образне.

12.2. Основні форми мислення

Поняття — це віддзеркалення загальних і істотних властивостей предметів або явищ. У основі понять лежать наші знання про ці предмети або явища. Прийнято розрізняти загальні і одиничні поняття.

Загальними поняттями називають ті, які охоплюють цілий клас однорідних предметів або явищ, що носять одну і ту ж назву. Наприклад, поняття «стілець», «будівля», «хвороба», «людина» і ін. У загальних поняттях відбиваються ознаки, властиві всім предметам, які об'єднані відповідним поняттям.

Одиничними називаються поняття, що позначають який-небудь один предмет. Наприклад, «Єнісей», «Венера», «Саратов» і ін. Одиничні поняття є сукупністю знань про яке-небудь одному предметі, проте при цьому відображають властивості, які можуть бути охоплені іншим, більш загальним поняттям. Наприклад, в поняття «Єнісей» входить те, що це річка, яка тече по території Росії.