Частина II. Психічні процеси

Роз'яснюючи сенс і суть розуміння, А. А. Смирнов наводить наступний приклад: «Ми не розуміємо, який влаштований мотор автомобіля, як він працює, як рухається ним автомобіль. Щоб зрозуміти це, ми дізнаємося, з яких частин він складається, як вони пов'язані один з одним, як взаємодіють між собою, який зв'язок їх з частинами автомобіля. Розуміння конструкції мотора і його дії Досягається, отже, шляхом усвідомлення зв'язку його окремих частин, як між собою, так і з тим, що ними рухається в автомобілі». У свою чергу, доповнюючи вислів А. А. Смирнова, можна стверджувати, що коли ми усвідомлюємо причини руху автомобіля, ми будемо в змозі висловлювати думки про той або інший автомобіль.

Як правило, зв'язки, які ми відображаємо в думці, вельми різноманітні. Це визначається тим, що будь-який предмет об'єктивної реальності знаходиться в найрізноманітніших зв'язках з іншими предметами і явищами. Багатство зв'язків предметів не завжди відбивається в нашій думці, тому глибина розуміння різних предметів і явищ може варіювати. На першому ступені розуміння ми можемо лише позначити предмет або явище, відносячи їх до якої-небудь найзагальнішої категорії. Наприклад, маленька дитина всіх знайомих і незнайомих чоловіків і жінок називає словом «дядько» або «тітка», тобто не розрізняє підлогу людини, але відносить сприйману людину до якоїсь загальної для всіх людей категорії.

Інша, вищий ступінь розуміння досягається тоді, коли загальна категорія предметів і явищ, до якої ми можемо віднести те, що потрібно зрозуміти, добре нам відома. Наприклад, дитина, сприймаючи дорослу людину, може диференціювати його підлогу і називає всіх знайомих і незнайомих чоловіків словом «дядько», а жінок — словом «тітка».

Глибшим є розуміння тоді, коли ми осмислюємо не тільки загальні, але і специфічні особливості предмету, що відрізняють його від того, що схоже з ним. Наприклад, дитина на вищій стадії формування розуміння може розрізняти знайомих і незнайомих людей, називаючи знайомих людей по імені.

Значно допомагає поглибити розуміння перехід від загального, недиференційованого сприйняття чого-небудь до осмислення кожної його частини і розуміння взаємодії цих частин. Окрім цього, поглибленню розуміння сприяють усвідомлення властивостей предметів і явищ, їх відносин між собою, а також розуміння причин і походження того або іншого явища.

Окрім глибини розуміння має і інші характеристики. Так, другою істотною особливістю розуміння є виразність усвідомлення зв'язків і відносин. Ця особливість також має ряд ступенів свого формування. Наприклад, на початкових ступенях ми лише «відчуваємо» сенс того, що прагнемо зрозуміти. На інших, вищих ступенях ми всі з більшою ясністю розуміємо сенс того або іншого поняття.

Наступна характеристика розуміння - повнота осмислення того, що треба зрозуміти. Чим складніше предмет або явище, яке треба зрозуміти, тим вище значення цієї характеристики розуміння. Не можна досягти високого ступеня розуміння предмету або явища, якщо ми не осмислимо кожну його частину, кожну його властивість.