Розділ 12. Мислення • 315

правлінням: змісту, продукту і характеру. Розумова операція, включена в інтелект, по характеру може бути наступною: оцінювання, синтез, аналіз, запам'ятовування, пізнання. По продукту розумова операція може бути: одиницею, класом, відношенням, системою, трансформацією, міркуванням. За змістом розумова операція може бути дією з об'єктами, символами, перетворення сенсів, поведінка. Всього модель інтелекту Гилфорда включає 120 різних інтелектуальних процесів. Всі вони зводяться до 15 чинників: п'ять операцій, чотири види змісту, шість типів продуктів розумової діяльності.

До операцій відносяться: пізнання (процеси розуміння і сприйняття інформації), пам'ять (процеси запам'ятовування, збереження і відтворення інформації), дивергентне продуктивне мислення (засоби породження оригінальних творчих ідей), конвергентне мислення (процеси, які забезпечують рішення задач, що мають єдино правильну відповідь), оцінювання (процеси, що дозволяють оцінювати відповідність отриманого результату з потрібним і на цій основі визначати, вирішена задача чи ні).

До типів змісту розумових операцій відносять: фигуративное зміст (наочно-образна інформація), символічний зміст (знаки, букви і т. д.), семантичний зміст (ідеї і поняття), поведінковий зміст (відчуття, думки, настрої, бажання).

У свою чергу, продукти розумової діяльності можуть приймати вид одиниці (окремі відомості), класу (сукупність зведенні, згрупованих за загальними істотними ознаками), системи (блоки, що складаються з елементів і зв'язків між ними) і трансформації (перетворення і модифікації інформації).

Мал. 12.3. Модель інтелекту, запропонована Дж. Гилфордом