Частина II. Психічні процеси

Слід зазначити, що, не дивлячись на численні теоретичні пошуки і експериментальні дослідження, єдиної думки про структуру і природу мислення немає. Безперечним в даний час є те, що мислення — це один з вищих пізнавальних психічних процесів, що робить істотний вплив на всю діяльність людини, а також те, що в структурі мислення можна виділити певні розумові операції.

12.4. Основні види розумових операцій

До основних видів розумових операцій відносяться: порівняння, аналіз і синтез, абстракція і конкретизація, індукція і дедукція.

Порівняння. Операція встановлення схожості і відмінності між предметами і явищами реального миру називається порівнянням. Коли ми дивимося на два предмети, ми завжди помічаємо, в чому вони схожі або в чому вони розрізняються.

Визнання схожості або відмінності між предметами залежить від того, які властивості порівнюваних предметів для нас є істотними. Слід зазначити, що саме через це одні і ті ж предмети в одному випадку ми вважаємо схожими один на одного, а в іншому випадку ми не бачимо між ними ніякої схожості. Наприклад, якщо розкладати предмети гардероба за ознакою кольору і за ознакою призначення, то в кожному з цих випадків набір речей на одній полиці буде іншим.

Операцію порівняння ми завжди можемо здійснити двома шляхами; безпосередньо або опосередковано. Коли ми можемо порівняти два предмети або явища, сприймаючи їх одночасно, ми використовуємо безпосереднє порівняння. У тих випадках, коли ми здійснюємо порівняння шляхом висновку, ми використовуємо опосередковане порівняння. При опосередкованому порівнянні для побудови нашого висновку ми використовуємо непрямі ознаки. Наприклад, дитина для того, щоб визначити, наскільки він виріс, зіставляє своє зростання з відмітками на косяці дверей.

Успіх порівняння залежить від того, наскільки правильно вибрані показники для порівняння. Наприклад, абсолютно неправильно порівнювати відстані до двох різних об'єктів, використовуючи для визначення відстані в одному випадку метри (або кілометри), що відокремлюють вас від об'єкту, а в іншому — час, який вам буде потрібно, щоб до нього дійти. Тому неодмінною умовою для успішного здійснення операції порівняння є необхідність виділення істотних ознак порівнюваних предметів. Наприклад, порівнюючи географічні зони, не можна говорити про те, що зона пустелі і зона лісу відрізняються один від одного тим, що в пустелі водяться верблюди, а в лісі їх немає. При такому порівнянні ми легко можемо допустити помилку, не вказавши основні істотні ознаки порівнюваних предметів. У приведеному прикладі помилка полягає в тому, що основна відмінність між порівнюваними географічними зонами полягає в різниці клімату, географічному положенні і т.д. Тому для того, щоб операція порівняння була здійснена успішно, необхідно уникати одностороннього (неповного, за однією ознакою) порівняння і прагнути до много-