Частина II. Психічні процеси

властивостей і ознак, в тісному поєднанні одних ознак з іншими. По суті, конкретизація завжди виступає як приклад або як ілюстрація чогось загального. Конкретизуючи загальне поняття, ми краще за нього розуміємо. Наприклад, конкретизацією поняття «стіл» є поняття «Письмовий стіл», «обідній стіл», «обробний стіл», «робочий стіл» і т.д.

Індукція і дедукція. У розумових операціях прийнято розрізняти два основні види висновків: індуктивні, або індукцію, і дедуктивні, або дедукцію.

Індукція — це перехід від окремих випадків до загального положення, яке охоплює собою окремі випадки. Р. Еббінгауз, вивчаючи процеси того, що забуває інформації у окремих людей, виявив загальну закономірність і сформулював один із законів пам'яті, що описує процес того, що забуває отриманої людиною інформації.

Слід зазначити, що в процесі індукції ми можемо допустити певні помилки і зроблений нами висновок може опинитися недостатньо достовірним. Достовірність індуктивного висновку досягається не тільки за рахунок збільшення кількості випадків, на якій воно будується, але і за рахунок використання різноманітних прикладів, в яких варіюють неістотні ознаки предметів і явищ. Для того, щоб дізнатися, чи тонуть всі металеві речі, недостатньо опускати у воду такі відносно крупні предмети, як вилка, ложка, ніж, тобто міняти характер предмету, залишаючи приблизно однаковими характеристики об'єму і ваги. Окрім цього необхідно проводити експерименти і з дрібнішими речами, які істотно відрізняються за своєю абсолютною вагою і об'ємом від крупніших предметів, але мають однакову з ними щільність і питому вагу, наприклад голку, кнопку і т.д. Отже, для здійснення правильного індуктивного висновку важливо знати, від яких властивостей або якостей предмету залежить спостережуваний нами факт або явище, і встановити, чи міняється ця властивість, або якість, в тих одиничних випадках, які ми спостерігали.

Процесом, протилежним індукції, є дедукція. Дедукція — це висновок, зроблений відносно окремого випадку на основі загального положення. Наприклад, знаючи те, що на три діляться всі числа, сума цифр яких кратна трем, ми можемо стверджувати, що число 412815 розділиться на три. В той же час знаючи, що всі берези скидають листя на зиму, ми можемо бути упевнені в тому, що яка-небудь окрема береза взимку також буде без листя.

Треба сказати, що дедукція грає вельми істотну роль в житті людини. Завдяки дедукції ми можемо використовувати знання загальних закономірностей для передбачення конкретних фактів. Наприклад, спираючись на знання причин, що викликають ту або іншу хворобу, медицина будує свої профілактичні заходи щодо попередження даного захворювання.

Слід мати на увазі, що дедуктивні думки часто натрапляють на певні утруднення. Ці утруднення викликані тим, що спостережуваний нами випадок не усвідомлюється як випадок, що потрапляє під дію того або іншого загального положення. Наприклад, в своїх експериментах Л. И. Божович питала у учнів про те, яка борона розпушує землю глибше — та, яка має