Розділ 12. Мислення • 321

60 зубів, або та, яка має 20 зубів. Найчастіше учням важко давати відповіді або давали невірні відповіді, хоча добре знали, що чим більше площа опори, тим менше тиск на одиницю поверхні.

12.5. Рішення складних розумових задач і творче мислення

Процес мислення починається з проблемної ситуації, яку необхідно вирішити, а отже, з постановки питання, яке виникає кожного разу, коли нам що-небудь незрозуміло. Тому перша необхідна умова протікання розумового процесу полягає в умінні побачити незрозуміле, таке, що вимагає роз'яснення. Людина з добре розвиненим мисленням бачить питання там, де вони є насправді і де людині з недостатньо розвиненим мисленням, не звиклому мислити самостійно, все представляється само собою зрозумілим. Добре відомо, що собака облизується побачивши їжі, але тільки И. П. Павлов побачив в цьому проблему і, вивчаючи її, створив вчення про умовні рефлекси. Інший приклад — Ісаак Ньютон. Безліч людей спостерігало падіння предметів з висоти на землю, але тільки Ньютон задумався над цією проблемою і відкрив закон усесвітнього тяжіння.

Цілком правомочне питання про те, чому ці учені побачили те, що до них ніхто не бачив? Що є джерелом виникнення питань? Існують два таких джерела: практика і знання. Як правило, в ході рішення практичних задач ми «включаємо» мислення і намагаємося вирішувати те, що ще ніколи не вирішували. З іншого боку, для того, щоб правильно поставити питання, ми повинні володіти необхідною для цього сумою знань.

Припустимо, що ми навчилися бачити наявність проблеми і правильно ставити питання. Але правильно поставлене питання ще не означає успішного рішення задачі. Для вирішення складного розумового завдання необхідно уміло вибрати шляхи рішення поставленого питання. В деяких випадках ми не випробовуємо утруднення в рішенні певного розумового завдання або практичної проблеми. Але часто буває, що у нас немає необхідних знань або інформації для відповіді на поставлене питання. Тому для вирішення складного розумового завдання чоловік повинен уміти знайти необхідну інформацію, без якої не можна вирішити основну задачу або проблему. В цьому випадку людина, використовуючи можливості свого мислення, спочатку відповідає на проміжні питання і лише потім вирішує головне питання. Поступово поповнюючи бракуючу інформацію, ми приходимо до вирішення головної проблеми або питання, що цікавить нас.

Дуже часто рішення розумової задачі міститься в самому питанні. Щоб це побачити, необхідно уміти оперувати наявними даними і аналізувати їх. Проте і тут можуть зустрічатися певні труднощі. Вирішуючи складну розумову задачу, людина повинна уміти знайти необхідні для коректної постановки питання дані.