Частина II. Психічні процеси

слів. У ній мало складних пропозицій, і взагалі їй властивий телеграфний стиль, що нагадує двухсловную стадію придбання мови. У пацієнтів з афазією Вернике, навпаки, мову зберігає синтаксис, але помітно позбавлена змісту. У них явні проблеми з підбором потрібного іменника, і час від часу слова винаходяться випадково (наприклад, «таррипон» і «требин»). Ці спостереження указують, що при афазії Брока порушення відбувається на синтаксичному рівні, а при афазії Вернике порушення відбувається на рівні слів і понять.

Із слуховими центрами мови зв'язана також і письмова мова. Виявлено, що в ситуаціях порушення функцій слухової мови порушується і письмова мова. Звичайно, це не означає, що письмова мова залежить тільки від центрів слухової мови. Для процесів листа необхідна також нормальна робота центрів інтеграції тонких рухів руки, зокрема центрів інтеграції зорових сприйнять, що знаходяться в потиличних долях; що відповідають за співвідношення зорового сприйняття із звуковими образами центрів скроневих доль; регулюючих рухи очей центрів лобових доль. Це говорить про те, що всі форми мовної діяльності регулюються не окремими мозковими центрами, а їх складною системою, об'єднуючою багато ділянок кори головного мозку.

Таким чином, здібність до звукової мови є специфічною властивістю психіки людини. Виникнувши за наявності розвиненішого, ніж у тварин, мозку, в умовах колективної праці, мова зробила істотний вплив не тільки на людську працю, але і на розвиток самого людського мозку.

13.3. Теоретичні проблеми

виникнення мови

В даний час існує велика кількість різноманітних теорій, що намагаються пояснити виникнення і розвиток мови. Суть даної проблеми полягає в тому, що сьогодні достатньо важко дати однозначну відповідь відносно того, чи є людська мова природженою або вона формується в процесі розвитку людини. Здається, що на це питання існує тільки одна відповідь: мова не є природженою, а формується в процесі онтогенезу. Існують приклади, підтверджуючі істинність даного висновку. Наприклад, у дітей, що виросли в ізоляції від людей, не існує ніяких ознак членороздільної мови. Тільки у людини, що виросла серед людей, може з'явитися вербальна понятійна мова. Так, в США, в Каліфорнії була виявлена дитина у віці близько 14 років, з яким ніхто не спілкувався за допомогою людської мови з двомісячного віку. Природно, він не володів мовою, і зусилля навчити його мові виявилися даремними.

З іншого боку, існують факти, мови, що дозволяють говорити про природженість. Наприклад, багато вищих тварин володіють засобами комунікації, по багатьом своїм функціям що нагадують мову людини. Більш того, робилися відносно успішні спроби навчити тварин (мавп) примітивній мові знаків, схожій на мову глухонімих. Також існують доказа-