Розділ 14. Увага • 355

У свою чергу, під спрямованістю психічній діяльності слід подразумевать її виборчий характер, тобто виділення з оточення значущих для суб'єкта конкретних предметів, явищ або вибір певного роду психічної діяльності. У поняття спрямованості включається також і збереження діяльності на певний проміжок часу. Недостатньо тільки вибрати ту або іншу діяльність, щоб бути уважним, — треба утримати цей вибір, зберегти його. Наприклад, ви можете легко направити свою увагу на рішення певної задачі, але якщо ви не зможете зберегти в полі своєї уваги об'єкт відповідної діяльності, то навряд чи ви зможете вирішити цю задачу.

Як випливає з даного нами визначення, іншою характеристикою уваги є зосередженість. Під зосередженістю перш за все подразумевается велика або менша поглиблена в діяльність. Очевидно, що чим складніше завдання, тим більшою повинні бути інтенсивність і напруженість уваги, тобто потрібна велика поглиблена. З іншого боку, зосередженість пов'язана з відверненням від всього стороннього. Інакше, коли вам не вдається відвернутися від стороннього, рішення задачі ускладнюється.

Спрямованість і зосередженість тісно зв'язані між собою. Одне не може існувати без іншого. Коли ви направляєте на що-небудь свою увагу, то одночасно з цим ви зосереджуєтеся на цьому. І навпаки, коли ви зосереджуєтеся на чому-небудь, то ви направляєте на це свою психічну діяльність. Проте, не дивлячись на тісний зв'язок між ними, ці поняття не є тотожними. Спрямованість пов'язана з переходом від одного заняття до іншого, а зосередження — з поглибленою в заняття.

Для того, щоб зрозуміти, яку роль грає увага в психічній діяльності людини, уявіть собі, що ви дивитеся на якусь групу предметів. Одні предмети, які знаходяться в центрі вашого зорового поля, сприйматимуться вами найвиразніше, інші, що знаходяться на периферії вашого зорового поля, — менш виразно. Подібну аналогію можна побудувати відносно нашої свідомості: те, що складає сенс нашої діяльності, займає центр нашої свідомості, а то, що в даний момент незначущо, йде на периферію, або «бічне поле», свідомості. Слід зазначити, що дана аналогія — це всього лише аналогия- Ви можете дивитися на якийсь предмет і при

цьому думати зовсім про інше. В цьому випадку «центральне поле» вашої свідомості буде зайнято тим, про що ви думаєте, а не тим, на що ви дивитеся. Якщо представити нашу свідомість графічно, то слід намалювати два круги: один в іншому. Великий круг називатиметься зоною неясної свідомості, а малий круг — зоною ясної і виразної свідомості, або зоною уваги (мал. 14.1). Таким чином, увагу забезпечує чіткість і ясність свідомості, усвідомлення сенсу психічної діяльності в той або інший момент часу. Але кажучи про дві зони ясності і виразності свідомості, слід мати на увазі, що в неясній зоні

 

 
 
Рис 14.1. Схема зон сознания