Частина II. Психічні процеси

феноменальні здібності Юлія Цезаря, який, згідно переказу, міг одночасно робити сім не зв'язаних між собою подів. Відомо також, що Наполеон міг одночасно диктувати своїм секретарям сім важливих дипломатичних документів. Але, як показує життєва практика, людина здатна виконувати тільки один вид свідомої психічної діяльності, а суб'єктивне відчуття одночасності виконання декілька виникає унаслідок швидкого послідовного перемикання з одного виду діяльності на іншій. Ще В. Вундт довів, що людина не може зосереджуватися на двох подразниках, що одночасно пред'являються. Проте іноді людина дійсно здатна виконувати одночасно два види діяльності. Насправді в таких випадках один з видів виконуваної діяльності повинен бути повністю автоматизований і не вимагати уваги. Якщо ж ця умова не дотримується, поєднання діяльності неможливе.

Дослідження розподілу уваги має велике практичне значення. Для цієї мети використовуються так звані таблиці Шульте (червоно-чорні таблиці). На цих таблицях зображено два ряди безладно розкиданих червоних і чорних цифр. Випробовуваний повинен називати по порядку ряди цифр, чергуючи кожного разу червону і чорну цифру. Іноді експеримент ускладнюють:

червоні цифри треба назвати в прямому порядку, а чорні — в зворотному.

Багато авторів вважають, що розподіл уваги є зворотною стороною його іншої властивості — перемиканої. Перемикання означає свідоме і осмислене переміщення уваги з одного об'єкту на іншій. В цілому перемикану уваги означає здатність швидко орієнтуватися в складній ситуації, що змінюється. Легкість перемикання уваги неоднакова у різних людей і залежить від цілого ряду умов (перш за все від співвідношення між передуючою і подальшою діяльністю і відносини суб'єкта до кожної з них). Чим цікавіше діяльність, тим легше на неї перемкнутися. При цьому слід зазначити, що перемикана уваги належить до добре тренованих якостей.

Наступна властивість уваги — його об'єм. Під об'ємом уваги розуміється кількість об'єктів, які ми можемо охопити з достатньою ясністю одночасно. Відомо, що людина не може одночасно думати про різні речі і виконувати різноманітні роботи. Це обмеження вимушує дробити інформацію, що поступає ззовні, на частини, що не перевищують можливості оброблювальної системи. Важливою і визначаючою особливістю об'єму уваги є те, що він практично не міняється при навчанні і тренуванні.

Дослідження об'єму уваги зазвичай проводиться шляхом аналізу числа елементів (чисел, букв і т. п.), що одночасно пред'являються, які можуть бути з ясністю сприйняті суб'єктом. Для цих цілей використовується тахістоскоп — прилад, що дозволяє пред'явити певне число подразників так швидко, щоб випробовуваний не міг перекласти ока з одного об'єкту на іншій. Це дозволяє зміряти число об'єктів, доступних для одночасного пізнання. Зазвичай тахистоскон складається з віконця, відокремленого від даного об'єкту падаючим екраном, проріз якого може довільно змінюватися так, що даний об'єкт з'являється в ній на дуже короткий проміжок часу (від 10 до 50-100 мс). Показником об'єму уваги є кількість