Частина II. Психічні процеси

є могутнє вогнище збудження в корі головного мозку, що викликає гальмування в ділянках, що оточують його, кори за законом негативної індукції.

Зовсім інший вид неуважності спостерігається в тих випадках, коли людина не в змозі ні на чому довго зосередитися, коли він постійно переходить від одного об'єкту або явища до іншого, ні на чому не затримуючись. Цей вид неуважності називається справжньою неуважністю. Довільна увага людини, страждаючої справжньою неуважністю, відрізняється крайньою нестійкістю і отвлекаемостью. Фізіологічно справжня неуважність пояснюється недостатньою силою внутрішнього гальмування. Збудження, що виникає під дією зовнішніх сигналів, легко розповсюджується, але насилу концентрується. В результаті в корі мозку розсіяної людини створюються нестійкі вогнища збудження.

Причини справжньої неуважності різноманітні. Ними можуть бути загальний розлад нервової системи, захворювання крові, недолік кисню, фізичне або розумове стомлення, важкі емоційні переживання. Крім того, однією з причин справжньої неуважності може бути значна кількість отриманих вражень, а також неврегульованість захоплень і інтересів.

14.4. Розвиток уваги

Увага, як і більшість психічних процесів, має свої етапи розвитку. У перші місяці життя у дитини наголошується наявність тільки мимовільної уваги. Дитина спочатку реагує тільки на зовнішні подразники. Причому це відбувається тільки у разі їх різкої зміни, наприклад при переході з темноти до яскравого світла, при раптових гучних звуках, при зміні температури і т.п.

Починаючи з третього місяця дитина все більше цікавиться об'єктами, тісно пов'язаними з його життям, тобто найбільш близькими до нього. У п'ять-сім місяців дитина вже в стані достатнього довго розглядати який-небудь предмет, обмацувати його, брати в рот. Особливо помітно вияв його цікавості до яскравих і блискучих предметів. Це дозволяє говорити про те, що його мимовільна увага вже достатньо розвинена.

Зачатки довільної уваги зазвичай починають виявлятися до кінця першого — початку другого року життя. Можна припустити, що виникнення і формування довільної уваги пов'язане з процесом виховання дитини. Люди, що оточують дитину, поступово привчають його виконувати не те, що йому хочеться, а то, що йому потрібно робити. На думку Н. Ф. Добриніна, в результаті виховання діти вимушені звертати увагу на потрібну від них дію, і поступово у них, поки що в примітивній формі, починає виявлятися свідомість.

Велике значення для розвитку довільної уваги має гра. В процесі гри дитина вчиться координувати свої рухи згідно завданням і; ры і направляти свої дії відповідно до її правил. Паралельно