Розділ 15. Воля • 375

Слід відмітити, що не всяка дія, направлена на подолання препятствия, є вольовою. Наприклад, людина, що тікає від собаки, може подолати дуже складні препятствия і навіть залізти на високе дерево, але ці дії не є вольовими, оскільки вони викликані перш за все зовнішніми причинами, а не внутрішніми установками людини. Таким чином, найважливішою особливістю вольових дій, направлених на подолання препятствий, є свідомість значення поставленої мети, за яку треба боротися, свідомість необхідності досягти її. Чим більш значуща мета для людини, тим більше препятствий він долає. Тому вольові дії можуть розрізнятися не тільки по ступеню їх складності, але і по ступеню усвідомленості.

Зазвичай ми більш менш ясно усвідомлюємо те, ради чого здійснюємо ті або інші дії, знаємо мету, досягти якої ми прагнемо. Бувають же випадки, коли людина усвідомлює те, що він робить, але не може пояснити, ради чого він це робить. Найчастіше це буває тоді, коли людина охоплена якимись сильними відчуттями, випробовує емоційне збудження. Подібні дії прийнято називати імпульсними. Ступінь усвідомлення таких дій сильно понижений. Зробивши необдумані дії, людина часто розкаюється в тому, що зробив. Але воля якраз в тому і полягає, що людина в змозі утримати себе від здійснення необдуманих вчинків при афектних спалахах. Отже, воля пов'язана з розумовою діяльністю і відчуттями.

Воля подразумевает наявність цілеспрямованості людини, що вимагає певних розумових процесів. Прояв мислення виражається в свідомому виборі мети і підборі засобів для її досягнення. Мислення необхідне і в ході виконання задуманої дії. Здійснюючи задуману дію, ми стикаємося з багатьма труднощами. Наприклад, можуть змінитися умови виконання дії або може виникнути необхідність змінити засоби досягнення поставленої мети. Тому для того, щоб досягти поставленої мети, людина повинна постійно звіряти цілі дії, умови і засоби його виконання і своєчасно вносити необхідні корективи. Без участі мислення вольові дії були б позбавлені свідомості, тобто перестали б бути вольовими діями.

Зв'язок волі і відчуттів виражається в тому, що, як правило, ми звертаємо увагу на предмети і явища, що викликають у нас певні відчуття. Бажання добитися або досягти чого-небудь, так само як уникнути чого-небудь неприємного, пов'язане з нашими відчуттями. Те, що для нас є байдужим, таким, що не викликає ніяких емоцій, як правило, не виступає як мета дій. Проте помилково вважати, що тільки відчуття є джерелами вольових дій. Часто ми стикаємося з ситуацією, коли відчуття, навпаки, виступають препятствием до досягнення поставленої мети. Тому нам доводиться докладати вольові зусилля до того, щоб протистояти негативній дії емоцій. Переконливим підтвердженням того, що відчуття не є єдиним джерелом наших дій, служать патологічні випадки втрати здатності переживати відчуття при збереженні здатності усвідомлено діяти. Таким чином, джерела вольових дій вельми разноплановы. Перш ніж приступити до їх розгляду, нам необхідно познайомитися з основними і найбільш відомими теоріями волі і з тим, як вони розкривають причини виникнення вольових дій у людини.