Розділ 15. Воля • 387

І

Імена

Джемі Уїльям (1842-1910) — американський психолог і філософ, один з основоположників сучасного американського функционалізму. Запропонував одну з перших в психології теорію особи. У «емпіричному Я», або особи, їм були виділені: 1. фізична особа, до якої відносяться власна тілесна організація, будинок, сім'я, стан і т.д. 2. Соціальна особа як форма визнання в нас особи з боку інших людей. 3. Духовна особа як єдність всіх духовних властивостей і станів особи — мислення, емоцій, бажань і т. п., з центром у відчутті активності «Я».

Джемі розглядав свідомість, що розуміється як потік свідомості, в контексті його пристосовних функцій. При цьому особливе значення надавалося активності і вибірковості свідомості.

Джемі також є автором теорії емоцій, відомої як теорія Джемса—ланге. Згідно даної теорії, випробовувані суб'єктом емоційні стани (страх, радість і ін.) є ефектом фізіологічних змін в м'язовій і судинній системах. Зробив істотний вплив на дослідження багатьох психологів почала XX в.

ных чинників існують і відносно стійкі чинники, що визначають інтенсивність вольових зусиль. До їх числа відносяться наступні: світогляд особи, що виявляється у відношенні до тих або інших явищ навколишнього світу; моральна стійкість, що визначає здатність слідувати по наміченому шляху; рівень самоврядування і самоорганізації особи і ін. Всі ці чинники формуються в процесі розвитку людини, його становлення як особи і характеризують рівень розвитку вольової сфери.

15.5. Вольові якості людини і їх

розвиток

Воля людини характеризується певними якостями. Перш за все, прийнято виділяти силу волі як узагальнену здатність долати значні утруднення, що виникають на шляху до досягнення поставленої мети. Чим серйозніше препятствие, яке ви подолали на шляху до поставленої мети, тим сильніше ваша воля. Саме препятствия, подоланні за допомогою вольових зусиль, є об'єктивним показником прояву сили волі.

Серед різних проявів сили волі прийнято виділяти такі особові риси, як витримка і самовладання, які виражаються в умінні стримувати свої відчуття, коли це потрібно, в недопущенні імпульсних і необдуманих дій, в умінні володіти собою і примушувати себе виконувати задуману дію, а також утримуватися від того, що хочеться робити, але що представляється безрозсудним або неправильним.

Іншою характеристикою волі є цілеспрямованість. Під цілеспрямованістю прийнято розуміти свідому і активну спрямованість особі на досягнення певного результату діяльності. Дуже часто, коли