Частина II. Психічні процеси

говорять про цілеспрямованість, використовують таке поняття, як наполегливість. Це поняття практично тотожно поняттю цілеспрямованості і характеризує прагнення людини в досягненні поставленої мети навіть в найскладніших умовах. Зазвичай розрізняють цілеспрямованість стратегічну, тобто уміння керуватися у всій своїй життєдіяльності певними принципами і ідеалами, і цілеспрямованість оперативну, таку, що полягає в умінні ставити ясні цілі для окремих дій і не відхилятися від них в процесі їх досягнення.

Від наполегливості прийнято відрізняти упертість. Упертість найчастіше виступає як негативна якість людини. Уперта людина завжди прагне наполягти на своєму, не дивлячись на недоцільність даної дії. Як правило, уперта людина в своїй діяльності керується не доводами розуму, а особистими бажаннями, всупереч їх неспроможності. По суті, уперта людина не володіє своєю волею, оскільки він не уміє управляти собою і своїми бажаннями.

Важливою характеристикою волі є ініціативність. Ініціативність полягає в здатності робити спроби до реалізації виниклих у людини ідей. Для багатьох людей подолання власної інертності є найбільш важким моментом вольового акту. Зробити перший усвідомлений крок до реалізації нової ідеї може тільки самостійна людина. Самостійність — це характеристика волі, яка безпосередньо пов'язана з ініціативністю. Самостійність виявляється в здатності усвідомлено ухвалювати рішення і в умінні не піддаватися впливу різних чинників, що перешкоджають досягненню поставленої мети. Самостійна людина здатна, критично оцінюючи ради і пропозиції інших людей, діяти на основі своїх поглядів і переконань і при цьому вносити до своїх дій корективи, сформовані на основі отриманих порад.

Від самостійності слід відрізняти негативізм. Негативізм виявляється в невмотивованій, необгрунтованій схильності діяти наперекір іншим людям, противоречить їм, хоча розумні міркування не дають підстав для таких вчинків. Негативізм більшістю психологів розцінюється як слабкість волі, що виражається в невмінні підпорядкувати свої дії доводам розуму, свідомим мотивам поведінки, в невмінні протистояти своїм бажанням, ведучим до неробства, і ін. Дуже часто неробство пов'язують з лінню. Саме лінь є всеосяжною характеристикою якостей, протилежних по сенсу позитивним якостям волі.

Слід зазначити, що ініціатива, що проявляється людиною, крім самостійності завжди пов'язана ще з однією якістю волі — рішучістю. Рішучість полягає у відсутності зайвих коливань і сумнівів при боротьбі мотивів, в своєчасному і швидкому ухваленні рішень. Перш за все рішучість виявляється у виборі домінуючого мотиву, а також у вибиранні адекватних засобів досягнення поставленої мети. Рішучість виявляється і при здійсненні ухваленого рішення. Для рішучих людей характерний швидкий і енергійний перехід від вибору дій і засобів до самого виконання дії.

Від рішучості, як позитивної вольової якості, необхідно відрізняти імпульсну, яка характеризується квапливістю в ухваленні рішень