Розділ 2. Психологія в структурі сучасних наук • 53

фактів, процесів, завдяки чому в психології набули широкого поширення інструментальні прийоми дослідження психічних процесів. По-третє, була розширена область психологічних досліджень: стала інтенсивно вивчатися поведінка немовлят і тварин. Крім того, в роботах бихевиористов були значно просунуті окремі розділи психології, зокрема проблеми навчення, утворення навиків. І нарешті, розповсюдження бихевиористских поглядів сприяло вивченню психічних явищ з природничонаукових позицій.

2.4. Становлення

вітчизняній психології

Виникнення і розвиток психології розглядається в рамках такого предмету як історія психології. Розглядаючи основні тенденції становлення і розвитку психологічної науки, ми детально не розглядатимемо історію вітчизняної психології, але не можемо не освітити найбільш значущі етапи її розвитку, оскільки психологічні школи Росії давно здобули заслужену славу у всьому світі.

Особливе місце в розвитку психологічної думки в Росії займають праці М. В. Ломоносова. У своїх роботах по риториці і фізиці Ломиносів розвиває матеріалістичне розуміння відчуттів і ідей, говорить про первинність матерії. Особливо яскраво ця ідея була відбита в його теорії світла, яка згодом була доповнена і розвинена М. Гельмгольцом. На думку Ломоносова, необхідно розрізняти пізнавальні (розумові) процеси і розумові якості людини. Останні виникаю! із співвідношення розумових здатне гей і пристрастей. У свою чергу, джерелом пристрастей він вважає дії і страждання людини. Таким чином, вже в середині XVIII в. були закладені матеріалістичні основи вітчизняної психології.

Становлення вітчизняної психології відбувалося під впливом французьких просвітителів і матеріалістів XVIII в. Цей вплив виразний помітно в роботах Я. П. Козельского і психологічній концепції А. Н. Радіщева. Кажучи про наукові роботи Радіщева, необхідно підкреслити, що в своїх працях він встановлює провідну роль мови для всього психічного розвитку людини.

У нас в країні психологія як самостійна павука почала розвиватися в XIX в. Велику роль в її розвитку на даному Етані зіграли праці А. І. Герцена, який говорив про «діяння» як істотний чинник духовного розвитку людини. Слід зазначити, що психологічні переконання вітчизняних учених в другій половині XIX в. в значній мірі противоречили релігійній точці зору на психічні явища. Однією з найбільш яскравих робіт того часу з'явилася робота И. М. Сеченова «Рефлекси головного мозга»*. Ця робота внесла значний внесок до розвитку психофізіології, нейропсихологии, фізіології вищої нервової діяльності. Слід зазначити, що Сеченов був не тільки фізіологом, чиї праці створили природничонаукову основу для сучасної психології. Сеченов з ранньої молодості захоплювався психологією і, на думку С. Л. Рубінштейна

* Сеченов И. М. Рефлексы головного мозку. — М.: Вид-во Акад. Наук СРСР, 1961.