Розділ 16. Емоції • 393

Проте слід звернути увагу на те, що ми використовуємо два поняття:

«відчуття» і «емоції». А наскільки тотожні ці поняття? Чи не є одне з них похідним від іншого?

Річ у тому, що емоції — це ширше поняття, відчуття ж є одним з проявів емоційних переживань. У практичному житті під емоціями ми зазвичай розуміємо найрізноманітніші реакції людини — від бурхливих вибухів пристрасті до тонких відтінків настроїв. У психології під емоціями розуміють психічні процеси, що протікають у формі переживань і відображають особисту значущість і оцінку зовнішніх і внутрішніх ситуацій для життєдіяльності людини. Отже, найбільш істотною характеристикою емоцій є їх суб'єктивність.

Завдяки емоціям людина усвідомлює свої потреби і предмети, на які вони направлені. Інша загальна межа емоцій, про яку необхідно сказати, — це їх сприяння в реалізації потреб і досягненні певної мети. Оскільки будь-яка емоція позитивна або негативна, людина може судити про досягнення поставленої мети. Так, позитивна емоція завжди пов'язана з отриманням бажаного результату, а негативна, навпаки, з невдачею досягши мети. Таким чином, можна зробити висновок про те, що емоції найбезпосереднішим чином пов'язані з регуляцією діяльності людини.

Більшість емоційних станів відбиваються на особливостях поведінки людини, і тому вони можуть бути вивчені з використанням не тільки суб'єктивних, але і об'єктивних методів. Наприклад, почервоніння або побледне-ние шкіри людини в певній ситуації може свідчити про його емоційний стан. Про емоційний стан можуть також свідчити зміни рівня адреналіну в крові і багато що інше.

Емоції — це дуже складні психічні явища. До найбільш значущих емоцій прийнято відносити наступні типи емоційних переживань: афекти, власнеемоції, відчуття, настрої, емоційний стрес.

Афект — найбільш могутній вид емоційної реакції. Афектами називають інтенсивні, бурхливо протікаючі і короткочасні емоційні спалахи. Прикладами афекту можуть служити сильний гнів, лють,жах, бурхлива радість, глибоке горе, відчай. Ця емоційна реакція повністю захоплює психіку людини, сполучаючи головний впливаючий подразник зі всіма суміжними, утворюючи єдиний афектний комплекс, що зумовлює єдину реакцію на ситуацію в цілому.

Одна з головних особливостей афекту полягає в тому, що дана емоційна реакція незборимо нав'язує людині необхідність виконати яку-небудь дію, але при цьому у людини втрачається відчуття реальності. Він перестає себе контролювати і навіть може не усвідомлювати того, що робить. Це пояснюється тим, що в стані афекту виникає надзвичайно сильне емоційне збудження, яке, зачіпаючи рухові центри кори головного мозку, переходить в рухове збудження. Під дією цього збудження чоловік здійснює рясні і часто безладні рухи і дії. Буває і так, що в стані афекту чоловік ціпеніє, його рухи і дії зовсім припиняються, він немов позбавляється дару мови.