Розділ 16. Емоції • 395

іноді болісні відчуття, але успіх, якого ми досягаємо, нерозривно пов'язаний з позитивними емоційними переживаннями.

Крім задоволення і незадоволення в багатьох ситуаціях виникає відчуття якої-небудь напруги, з одного боку ^разрешения або полегшення — з іншою. У критичні моменти діяльності, у відповідальні хвилини ухвалення рішення, при подоланні утруднень, у всіх випадках, коли ми робимо що-небудь важливе, що зачіпає нас, ми випробовуємо напругу. Дуже часто цю напругу носить яскраво виражений активний характер, супроводжується підвищеною увагою до об'єкту діяльності, своєрідним приливом розумових і фізичних сил, жаданням дій, особливим хвилюванням, що охоплює нас. Іноді, коли ми погано володіємо своїми діями, воно виражається в своєрідній скутості, заторможенное™ рухів, в суженности сприйняття, в недостатньому розподілі уваги.

Іншим проявом емоційних процесів є збудження пуспо-коение. Збуджений емоційний стан носить зазвичай активний характер, пов'язано з діяльністю або з підготовкою до неї. Надмірне збудження може, проте, турбувати доцільну діяльність, робити її безладною, хаотичною. Заспокоєння пов'язане із зниженням активності, але також служить основою доцільного її застосування.

З погляду впливу на діяльність людини емоції діляться на стени-ческие і астенічні. Стенічеськіє емоції стимулюють діяльність, збільшують енергію і напругу сил людини, спонукають його до вчинків, висловів. В цьому випадку людина готова «гори перевернуті». І навпаки, іноді переживання ведуть до скутості, пасивності, тоді говорять про астенічні емоції. Тому залежно від ситуації і індивідуальних особливостей емоції можуть по-різному впливати на поведінку. Так, у людини, що переживає почуття страху, можливе підвищення мускульної сили, і він може кинутися назустріч небезпеці. Те ж саме відчуття страху може викликати повний занепад сил, від страху у нього можуть «підгинатися коліна».

Слід зазначити, що неодноразово робилися спроби виділити основні, «фундаментальні» емоції. Зокрема, прийнято виділяти наступні емоції:

Радість — позитивний емоційний стан, пов'язаний з можливістю достатньо повно задовольнити актуальну потребу.

Здивування — що не має чітко вираженого позитивного або негативного знаку емоційна реакція на раптово виниклі обставини.

Страждання — негативний емоційний стан, пов'язаний з отриманою достовірною або такою, що здається такою інформацією про неможливість задоволення найважливіших життєвих потреб.

Гнів — емоційний стан, негативний по знаку, як правило, що протікає у формі афекту і викликається раптовим виникненням серйозного препятствия на шляху задоволення виключно важливої для суб'єкта потреби.

Огида — негативний емоційний стан, що викликається об'єктами (предметами, людьми, обставинами і т. д.), зіткнення з якими вступає в різку суперечність з ідеологічними, етичними або естетичними принципами і установками суб'єкта.