Розділ 16. Емоції • 399

Настрій тісно пов'язаний із співвідношенням між самооцінкою людини і рівнем його домагань. У осіб з високою самооцінкою частіше спостерігається підвищений настрій, у осіб же із заниженою самооцінкою виражене схильність до пасивно-негативних емоційних станів, пов'язаних з очікуванням несприятливих результатів. Тому настрій може стати причиною відмови від дій і подальшого зниження домагань, що може привести до відмови від задоволення даної потреби.

Представлені характеристики видів емоційних станів є достатньо загальними. Кожний з перерахованих видів має свої підвиди, які розрізнятимуться по інтенсивності, тривалості, глибині, усвідомленості, походженню, умовам виникнення і зникнення, дії на організм, динаміці розвитку, спрямованості і ін.

Кажучи про класифікацію емоційних станів, ми не відзначили той факт, що неодноразово робилися спроби виділити загальні для всіх емоційних станів ознаки. Одна з таких спроб належить В. Вундту. На думку Вундта, всю систему відчуттів можна визначити як різноманіття трьох вимірювань, в якому кожне вимірювання має два протилежні напрями, що виключають один одного. Цю систему координат можна представити графічно (мал. 16.1). Вона характеризує знак емоцій, ступінь збудження і напруги, але даний підхід вже не відповідає інформації, накопиченій в процесі дослідження емоцій. Наприклад, в системі координат, запропонованій В. Вундтом, відсутня така характеристика, як тривалість емоційної реакції.

Існує ще один особливий вид емоційних станів — емоційний стрес. Ми розглянемо його в розділі «Психічні стани».

Мал. 16.1. Основні вимірювання емоційних процесів і станів (по В. Вундту).

Пояснення в тексті