Частина I. Введення в загальну психологію


 

Имена
Челпанов Георгій Іванович (1862-1936) — російський філософ і психолог, творець першого в Росії Інституту експериментальної психології при Московському університеті (1912 р.). Популяризатор психологічної науки і автор ряду підручників по психології. У своїх працях він критикував марксизм («Мозок і душа», 1900 р.), вважаючи, що марксизм може бути поширений лише на соціальну психологію, але ніяк не на загальну психологію, яка, на його думку, повинна бути вільною від всякої філософії. Його науковий інтерес був зосереджений на проблемі сприйняття простору і часу. Разом з тим він вніс великий внесок до розвитку експериментальної психології («Введення в експериментальну психологію», 1915 р.). Причому більшість своїх наукових досліджень він проводив виходячи з концепції психофізичного паралелізму.

був найбільшим російським психологом того часу. Сеченов-психолог не тільки висунув психологічну концепцію, в якій визначив предмет наукового пізнання психології, — психічні процеси, але і зробив серйозний вплив на становлення в Росії експериментальної психології. Але, мабуть, найбільше значення його наукової діяльності полягає в тому, що вона зробила вплив на дослідження В. М. Бехтерева і І. П. Павлова.

Праці Павлова мали величезне значення для світової психологічної науки. Завдяки відкриттю механізму утворення умовного рефлексу було сформовано багато психологічних концепцій і навіть напрями, зокрема бихевиоризм.

Пізніше, на рубежі століть, експериментальні дослідження були продовжені такими ученими, як А. Ф. Лазурській, Н. Н. Ланге, Р. І. Челпанов.

А. Ф. Лазурский багато займався питаннями особи, особливо вивченням характеру людини. Крім того, він відомий своїми експериментальними роботами, зокрема запропонованим ним методом природного експерименту.

Почавши розмову про експеримент, ми не можемо не назвати ім'я Н. Н. Ланге — одного із засновників експериментальної психології в Росії. Він відомий не тільки тим, що займався вивченням відчуття, сприйняття, уваги. Ланге створив при Одеському університеті одну з перших в Росії лабораторій експериментальної психології.

Одночасно з експериментальною психологією в Росії в кінці XIX — початку XX в. розвиваються і інші наукові психологічні напрями, зокрема загальна психологія, зоопсихологія, психологія дитини. Психологічні знання стали активно використовуватися в клініці С. С. Корсаковим, І. Р. Тархановим, В. М. Бехтеревим. Психологія стала проникати в педагогічний процес. Зокрема, широку популярність здобули роботи П. Ф. Лесгафта, присвячені типології дітей.

Особливо помітну роль в історії вітчизняної дореволюційної психології зіграв Р. І. Челпанов, який був засновником першого і старого в нашій країні Психологічного інституту. Проповідуючи позиції ідеалізму в психології, Челпанов не міг займатися науковими дослідженнями після Ок-