Частина II. Психічні процеси

цих процесів має в своїй основі зміни, що відбуваються в зовнішньому світі але зачіпає діяльність всього організму. Наприклад, при емоційних переживаннях змінюється кровообіг: частішає або сповільнюється серцебиття, змінюється тонус кровоносних судин, підвищується або знижується кров'яний тиск і т.д. В результаті при одних емоційних переживаннях чоло вік червоніє, при інших — блідне. Серце настільки чутливо реагує на всі зміни емоційному життю, що в народі саме його завжди вважали вмістищем душі, органом чуття, не дивлячись на те що зміни відбуваються одночасно і в дыхательной, і в травній, і в секреторній системах.

Під впливом негативних емоційних станів у людини може відбуватися формування передумов до розвитку різноманітних хвороб І навпаки, існує значна кількість прикладів, коли під впливом емоційного стану прискорюється процес зцілення. Невипадковий прийнято вважати, що слово теж лікує. При цьому є на увазі перш за все вербальна» дія лікаря-психотерапевта на емоційний стан хворого. У це» виявляється регуляторна функція емоцій і відчуттів.

Крім того, що емоції і відчуття виконують функцію регуляції стан організму, вони також задіяні і в регуляції поведінки людини в цілому Це стало можливим тому, що людські відчуття і емоції мають тривалу історію розвитку філогенезу, в ході якого вони сталі виконував цілий ряд специфічних функцій, властивих тільки для них. Перш за все до таких функцій слід віднести відбивну функцію відчуттів, яка виражається в узагальненій оцінці подій. Завдяки тому, що відчуття охоплюють важ організм, вони дозволяють визначити корисність і шкідливість чинників, що впливають на них, і реагувати, перш ніж буде визначено саме шкідлива» дія. Наприклад, людина, перехідна дорогу, може випробовувати страз різного ступеня залежно від дорожньої ситуації, що складається.

Емоційна оцінка подій може формуватися не тільки на основ! особистого досвіду людини, але і в результаті співпереживань, що виникають в процесі спілкування з іншими людьми, зокрема через сприйняття витворів мистецтва, засоби масової інформації і т.д. Завдяки відбивній функції емоцій і відчуттів чоловік може орієнтуватися в навколишній дійсності, оцінювати предмети і явища з погляду їх бажаності, тобто відчуттів;

виконують ще і предынформационную, або сигнальну, функцію. Виникаючі переживання сигналізують людині, як йде у нього процес задоволення потреб, які препятствия зустрічає він на своєму шляху, на що треба звернути увагу в першу чергу і т.д.

Оцінна, або відбивна, функція емоцій і відчуттів безпосередньо пов'язана із спонукальною, або стимулюючою, функцією. Наприклад, в дорожній ситуації чоловік, випробовуючи страх перед машиною, що наближається, прискорює свій рух через дорогу. С. Л. Рубинштейн указував, що «...эмоция в собі самою укладає ваблення, бажання, прагнення, направлене до предмету або про' него»*. Таким чином, емоції і відчуття сприяють визначенню напряму пошуку, в результаті якого досягається задоволення виниклої потреби або вирішується завдання, що стоїть перед людиною.

* Рубінштейн С. Л. Проблемы загальній психології. — М.: Педагогіка, 1976.