Частина I. Введення в загальну психологію

Аналогічну організаторську роль при створенні факультету психології в МГУ зіграв А. Н. Леонтьев, автор психологічної теорії діяльності. Крім того, заслугою Леонтьева з'явилася розробка багатьох проблем в області сприйняття, пам'яті, свідомості, особи і розвитку психіки.

А. В. Запорожец спільно з Д. Б. Элькониным заклав основи дитячої психології. У сферу основних наукових інтересів Запорожця - організатора і багаторічного керівника Інституту дошкільного виховання Академії педагогічних наук СРСР — входили питання вікового розвитку і виховання дітей. Ельконін відомий як автор підручника по дитячій психології, теорії дитячої гри, концепції періодизації вікового розвитку.

Значителен внесок у розвиток педагогічної психології П. Я. Гальперіна, творця теорії планомірного (поетапного) формування розумових дій.

Завдяки дослідженням А. Р. Лурии вітчизняна психологія істотно просунулася вперед в області нейрофізіологічних основ пам'яті і мислення. Праці Лурії заклали науково-психологічну базу для сучасної медичної психології. Результати його досліджень до цих пір широко застосовуються в діагностичних і терапевтичних цілях в медичній практиці.

Світову популярність здобули роботи психофизиолога Е. Н. Соколова, який спільно із співробітниками створив сучасну теорію колірного зору; теорію, що пояснює сприйняття людиною форми предметів; нейрофізіологічну теорію пам'яті і ін.

Не менш відомі психологи працюють у нас в країні і в даний час, продовжуючи дослідження і справи своїх попередників. Їх праці вносять гідний внесок до розвитку сучасної психологічної науки.

Завершуючи даний розділ, необхідно відзначити, що психологія пройшла тривалий шлях становлення. Ймовірно, ми не помилимося, якщо скажемо, що перші психологічні переконання з'явилися разом з самим людством. Впродовж всього розвитку психологічної науки в ній паралельно розвивалися ідеалістичні і матеріалістичні напрями. Учення, засновані на матеріалістичних поглядах, перш за все сприяли розвитку природничонаукового розуміння природи психічних явищ і становленню експериментальної психології. У свою чергу, учення, що спираються на ідеалістичні філософські переконання, привнесли в психологію етичні аспекти психічного. Завдяки цьому в сучасній психології розглядаються такі проблеми, як особові цінності, ідеали, моральність.

Вітчизняна психологія спочатку розвивалася як матеріалістична, тому в ній набули широкого поширення експериментальні методи.

2.5. Взаємозв'язок психології і сучасних наук

Ми почали знайомство з психологією, розглянувши загальні проблеми вивчення людини, на основі чого був зроблений висновок про те, що людина як предмет дослідження може розглядатися з різних точок зору: як биологиче-