Розділ 2. Психологія в структурі сучасних наук • 57

ский об'єкт, як соціальна істота, як носій свідомості. При цьому кожна людина неповторювана і володіє своєю індивідуальністю. Різноманітність проявів людини як природного і соціального феномена привело до виникнення значної кількості наук, що вивчають людину. У даному розділі буде розглянутий зв'язок психології з іншими науками, що вивчають людину як біологічний і соціальний феномен.

Перш за все необхідно зупинитися на розгляді взаємозв'язку психології і філософії. Чому «перш за все»? Тому що питання психології тривалий час вивчалися в рамках філософії, і лише в середині XIX в. психологія стала самостійною наукою, відокремившись від філософії. Проте, ставши самостійною наукою, психологія зберегла тісний зв'язок з філософією. І сьогодні існують наукові проблеми, які розглядаються з позиції як психології, так і філософії. До них відносяться такі проблеми, як поняття особового сенсу і мети життя, світогляд, політичні погляди, моральні цінності і ін.

Крім того, в самій психології є питання, які неможливо вирішити експериментальним шляхом. При зіткненні з подібного роду проблемами психологи вимушені звертатися до філософії і тим самим користуватися висновками, які їм пропонують представники суміжної науки — філософії. До традиційних міждисциплінарних проблем, в даному випадку філософський-психологічних, відносяться проблеми суті і походження людської свідомості, природи вищих форм людського мислення, впливи суспільства на особу і осіб на суспільство, методологічні проблеми психології.

Довгий час існувало принципове розділення на матеріалістичну і ідеалістичну філософію. Причому найчастіше це зіставлення носило антагоністичний характер, тобто постійно відбувалося зіставлення поглядів і позицій, здійснювався пошук доказів неспроможності того або іншого висновку. В результаті у ряді психологічних шкіл спостерігався застій наукової думки. Сьогодні, коли намітилося зближення між цими основними течіями філософії, ми з повною упевненістю можемо говорити про однакову значущість для психології обох напрямів. Так, матеріалістична філософія була базової для розробки проблем діяльності і походження вищих психічних (функцій. З іншого боку, ідеалістичний напрям у філософії ставить перед нами такі складні проблеми, як відповідальність, совість, сенс життя, духовність. Отже, використання в психології ідей обох напрямів філософії якнайповніше відображає подвійну суть людини, його біосоціальну природу.

Необхідно також підкреслити, що є проблеми, рішення яких можливо тільки при сумісній участі психологів і філософів. До таких проблем відносяться, наприклад, проблеми эпистемологии — науки про пізнання людиною навколишнього світу. Завдяки дослідженням відомого швейцарського вченого Жана Піаже і створеного їм Міжнародного эпистемологического центру в Женеві вдалося дізнатися багато нового про природу людського інтелекту і його розвитку. Крім того, існують психологічні теорії, які носять характер психолого-філософських. До них слід віднести теоретичні роботи сучасних