Частина IV. Психічні властивості особи

При розгляді структури особи в неї зазвичай включають здібності, темперамент, характер, мотивацію і соціальні установки. Всі ці якості детально розглядатимуться в подальших розділах, поки ж миобмежимося лише їх загальними визначеннями.

Здібності — це індивідуально стійкі властивості людини, визначальні його успіхи в різних видах діяльності. Темперамент — це динамічна характеристика психічних процесів людини. Характер містить якості, що визначають відношення людини до інших людей. Мотивація — це сукупність спонук до діяльності, а соціальні установки — це переконання людей.

Окрім цього, деякі автори включають в структуру особи такі поняття, як воля і емоції. Ми ці поняття розглядали в розділі «Психічні процеси». Річ у тому, що в структурі психічних явищ прийнято виділяти психічні процеси, психічні стани і психічні властивості. У свою чергу, психічні процеси підрозділяються на пізнавальні, вольові і емоційні. Таким чином, воля і емоції мають всі підстави для того, щоб бути розглянутими в рамках психічних процесів як самостійні явища.

Проте у авторів, що розглядають дані явища в рамках структури особи, також є для цієї підстави. Наприклад, відчуття — один з видів емоцій, — найчастіше мають соціальну спрямованість, а вольові якості присутні в регуляції поведінки людини як члена суспільства. Все це, з одного боку, ще раз говорить про складність проблеми, що розглядається нами, а з іншої — про певні розбіжності відносно деяких аспектів проблеми особи. Причому найбільші розбіжності викликають проблеми ієрархії структури людської організації, а також співвідношення біологічного і соціального в особі. З останньою проблемою ми познайомимося детальніше.

20.2. Взаємозв'язок соціального і біологічного в особі

Поняття «особа» і «індивідуальність», з погляду вітчизняної психології, не співпадають. Більш того, у вітчизняній психологічній науці існує достатньо багато розбіжностей по приводу сооотношения даних понять. Періодично виникають наукові спори з питання, яке з даних понять ширше. З однієї точки зору (яка найчастіше представлена в роботах представників санкт-петербурзької психологічної школи), індивідуальність об'єднує в собі ті біологічні і соціальні особливості людини, які роблять його несхожим на інших людей, тобто поняття «індивідуальність» з цієї позиції представляється ширшим, ніж поняття «особа». З іншої точки зору (яку можна найчастіше зустріти у представників московської психологічної школи), поняття «індивідуальність» розглядається як найвужче в структурі людської організації, об'єднуюче лише відносно невелику групу якостей. Загальним в даних підходах є те, що поняття "Лич-