Частина IV. Психічні властивості особи

І

Імена

Юнг Короп Густав (1875-1961) — швейцарський психологи психіатр. У 1906-1913 рр. працював з 3. Фрейдом, надалі відійшов від класичного психоаналізу і створив власну аналітичну психологію. Розробив одну з методик асоціативного експерименту, ввів поняття «комплекс». В результаті багаторічних клінічних досліджень прийшов до висновку, що в психіці людини істотну роль грає не тільки індивідуальне, але і колективне несвідоме, зміст якого представлений архетипами, успадкованими від предків. Розробив складну (маловідому в даний час) структуру особи, включаючу «я», «тінь» (сукупність витиснених людиною уявлень про саме собі), «самозвеличання» (самопізнання сенсу життя), «анима» (джерело ласки і ваблень), «анимус» (джерело неперерекаемых думок). Запропонував типологію характерівна основі двох ознак: по орієнтованості установки (экстраверсия—интроверсия) і по домінуючій функції (мислення, відчуття, відчуття або інтуїція).

К. Юнг був одним з перших учнів Фрейда, що відмежувалися від свого вчителя. Основною причиною розбіжностей між ними була ідея пансексуализма Фрейда. Але боротьбу з Фрейдом Юнг здійснював не з матеріалістичних, а з ідеалістичних позицій. Свою систему Юнг назвав «аналітичною психологією».

По Юнгу, психіка людини включає три рівні: свідомість, особиста несвідома і колективна несвідома. Визначальну роль в структурі особи людини грає колективне несвідоме, таке, що утворюється із слідів пам'яті, залишених всім минулим людства. Колективне несвідоме носить загальний характер. Воно робить вплив на особу людини і зумовлює його поведінку з моменту народження. У свою чергу, колективне несвідоме теж складається з різних рівнів. Воно визначається національною, расовою і загальнолюдською спадщиною. Найглибший рівень складається із слідів дочеловеческого минулого, тобто з досвіду тваринних предків людини. Таким чином, за визначенням Юнга, колективне несвідоме — це розум наших стародавніх предків, спосіб, яким вони думали і відчували, спосіб, яким вони осягали життя і мир, богів і людські істоти.

Колективне несвідоме виявляється у окремих людей у вигляді архетипов, які виявляються не тільки в сновидіннях, але і в реальній творчості. Архетіпи властиві окремим людям, але в них відбивається колективне несвідоме. Це якісь загальні форми уявних уявлень, що включають значний елемент емоційності і навіть перцептивні образи. Наприклад, архетип матері — це загальна ідея матері з плотським і образним змістом власної матері. Дитина отримує цей архетип вже в готовому вигляді по спадку і на його підставі створює конкретний образ своєї реальної матері.

Окрім колективного несвідомого існує, на думку Юнга, особисте несвідоме, але воно не відокремлене від свідомості. Особисте несвідоме складається з переживань, що були колись усвідомленими, а потім забутих або витиснених з свідомості. Вони за відомих умов стають усвідомленими.