Розділ 21. Теоретичні і експериментальні підходи до дослідження особи • 503


І

Імена

Жані Пьер Марі Фелі (1859-1947) — французький психолог і психіатр. Займався дослідженням неврозів, психастенії, психастенического характеру, психічних автоматизмов. У 1920-і рр. на основі категорії дії створив загальнийпсихологічну концепцію, в якій на відміну від бихевиористов розглядав психічне як результат интериоризации зовнішніх, практичних дій, що мають соціально значущий характер. Ідеї Жані істотно вплинули на французьку психологію XX в. (Же. Піаже, А. Валлон) і на культурно-історичну концепцію Л.С. Виготського.

Слід зазначити, що дослідження особи активно ведуться і зараз. Головною особливістю сучасних досліджень є те, що теоретичні переконання формуються на основі експериментальних досліджень. Розглянемо детальніше деякі методологічні підходи до експериментального дослідження особи.

21.2. Методологія експериментальних досліджень особи

В даний час прийнято виділяти три основні способи збору інформації про особу, а дані, отримані цими способами, часто називають L, Q і T- даними.

Дані, отримані за допомогою реєстрації реальної поведінки людини в повсякденному житті, прийнято називати L-даними (life record data). Якщо стисло характеризувати даний спосіб збору інформації, то слід зазначити, що він будується на зовнішньому спостереженні і реєстрації конкретних вчинків або досягнень особи. Дуже часто L-дані використовуються як зовнішній критерій, щодо якого вимірюється валидность результатів іншого методу. Слід зазначити, що даний метод має ряд недоліків. В першу чергу, до його основних недоліків необхідно віднести надмірну суб'єктивність.

Інший найбільш поширений метод збору інформації про особу — це метод використання опитувальників і інших методик, побудованих на основі самозвітів. Результати подібних досліджень в експериментальній психології особи прийнято називати Q-даними (questionnaire data). Завдяки простоті інструментальних конструкцій і легкості отримання інформації цей