Розділ 21. Теоретичні і експериментальні підходи до дослідження особи • 505

Таке представлення даних допускає, як мінімум, два способи побудови узагальнень: 1) по стовпцях (ознакам особи) і 2) по рядках матриці даних (угрупуванням випробовуваних).

Узагальнення даних шляхом угрупування ознак (по стовпцях) полягає у виділенні груп тісно зв'язаних ознак за допомогою методів факторного аналізу. Факторний аналіз є системою моделей і методів для перетворення початкового набору ознак в простішу і змістовнішу форму. Він базується на припущенні, що спостережувана поведінка випробовуваного може бути пояснено за допомогою невеликого числа прихованих характеристик, званих чинниками. На мал. 21.1. схематично проілюстрований принцип виділення рис. Припустимо, що у нас є певна матриця даних (А-В), в якій враховані всі випробовувані і такі, що всі вивчаються нами психологічні характеристики. Дану матрицю за допомогою факторного аналізу ми розбиваємо по стовпцях на підматриці. В результаті отримуємо деякий набір вертикальних смужок (Ь). Кожна з таких смужок, або підматриць, містить ин4юрма-цию по всіх випробовуваних, але не за всіма ознаками, а лише по групі тісно корелюючих (взаємозв'язаних) характеристик. Ці взаємозв'язані характеристики містять інформацію про якусь більш узагальнену характеристику. Тому всі характеристики, що увійшли до однієї вертикальної смужки, або стовпця, можуть бути замінені інтегральною для них ознакою — чинником. Матрицю даних, що в результаті є у нас, завдяки заміні близьких характеристик на узагальнені ознаки ми можемо «стиснути», або упорядкувати. Що це дає для експериментальних досліджень?

Всю інформацію про психіку людини ми можемо передати у вигляді вербальних характеристик, наприклад «добрий», «злий», «веселий», «сумний» і ін. Чим багатше мова, тим більше характеристик особи ми можемо назвати. Цілком імовірно, що багато характеристик близькі між собою. Тому, використовуючи факторний аналіз, ми систематизуємо семантичний простір, отримуємо якусь експериментальну структуру особи.

Узагальнення даних шляхом угрупування випробовуваних (по рядках) є угрупуванням випробовуваних по ступеню їх близькості в просторі вимірюваних ознак. В даному випадку здійснюється угрупування не за ознаками

Мал. 21.1. Принципова схема виділення рис особі з використанням

математичних методів. Пояснення в тексті