Частина IV. Психічні властивості особи

Мал. 21.2. Принципова схема виділення типів випробовуваних з використанням математичних методів. Пояснення в тексті

а за принципом близькості випробовуваних (мал. 21.2). Існують два основні варіанти постановки завдання угрупування випробовуваних: 1) угрупування випробовуваних на незадані групи; 2) угрупування випробовуваних на задані групи.

1. Завдання угрупування випробовуваних на незадані групи. Цей варіант завдання формулюється таким чином: є багатовимірний психологічний опис вибірки випробовуваних і потрібно здійснити їх розділення на однорідні групи, тобто таке розділення, при якому у складі виділених груп опинилися б випробовувані, схожі по психологічних характеристиках. Така постановка завдання відповідає інтуїтивним уявленням про тип особи.

2. Завдання угрупування випробовуваних на задані групи. При рішенні цієї задачі передбачається, що є результати багатовимірного психологічного обстеження декількох груп випробовуваних і про кожне випробовуване наперед відомо, до якої групи він належить. Наприклад, в завданні профотбора це можуть бути групи хороших і поганих фахівців, при дослідженні статевого диморфізму — це випробовувані різної підлоги, при педагогічних дослідженнях — це групи школярів, що розрізняються по успішності навчання, дисциплінованості, суспільній активності, зросту і т.п.

Завдання полягає в тому, щоб знайти правило розбиття випробовуваних назадані групи по психологічних характеристиках.

Існує ще один спосіб угрупування даних — це методи одночасного виділення рис і типів. У більшості психологічних досліджень розробляється який-небудь один підхід — на базі рис або типологічний. Разом з тим представляється перспективним їх об'єднання. Об'єднання цих двох підходів припускає одночасне виділення рис і типів. З цією метою можуть бути використані методи «лінгвістичного аналізу» даних, засновані навикористанні комбінацій моделей факторного аналізу і автоматичної класифікації.

В рамках даного підходу розроблено два види Комбінацій сумісного використання факторного аналізу і автоматичної класифікації: пряма і зворотна комбінації. При прямій комбінації методами факторного аналізу спочатку проводиться угрупування ознак, а потім за допомогою методів автоматичної класифікації в кожній виділеній групі параметрів здійснюється