Розділ 22. Спрямованість і мотиви діяльності особи •517

Мотиваційну сферу людини, з погляду її розвиненості, можна оцінювати по наступних параметрах: широта, гнучкість і иврархизированностъ. Під широтою мотиваційної сфери розуміється якісна різноманітність мотива-ционных чинників — диспозицій (мотивів), потреб і цілей. Чим більше у людини різноманітних мотивів, потреб і цілей, тим більше розвиненою є його мотиваційна сфера.

Гнучкість мотиваційної сфери виражається в тому, що для задоволення мотиваційної спонуки більш загального характеру (вищого рівня) може бути використанібільше різноманітних мотиваційних спонукачів нижчого рівня. Наприклад, гнучкішою є мотиваційна сфера людини, яка залежно від обставин задоволення одного і того жмотиву може використовуватирізноманітніші засоби, ніж інша людина. Скажімо, для одного індивіда потреба в знаннях може бути задоволена тільки за допомогою телебачення, радіо і кіно, а для іншого засобом їїзадоволення також є різноманітні книги, періодичний друк, спілкування з людьми. У останнього мотиваційна сфера, за визначенням, буде гнучкішою.

Слід зазначити, що широта і гнучкість характеризують мотиваційну сферу людини по-різному. Широта — це різноманітність потенційного круга предметів, здатних служити для даної людини засобом задоволення актуальної потреби, а гнучкість — рухливість зв'язків, що існують між різними рівнями ієрархічної організації мотиваційної сфери: між мотивами і потребами, мотивами і цілями, потребами і цілями.

Наступна характеристика мотиваційної сфери — це иерархизирован-ность мотивів. Одні мотиви і цілі сильніше за інших і виникають частіше; інші — слабкіше і актуалізуються рідше. Чим більше відмінностей в силі і частоті актуалізації мотиваційних утворень певного рівня, тим вище иерархизиро-ванность мотиваційною сф)еры.

Слід зазначити, що проблема дослідження мотивації завжди привертала увагу дослідників. Тому існує багато різноманітних концепцій і теорій, присвячених мотивам, мотивації і спрямованості особі. Розглянемо у загальних рисах деякі з них.

22.2. Психологічні теорії мотивації

Проблема мотивації поведінки людини привертала увагу учених з вікопомних років. Численні теорії мотивації стали з'являтися ще в роботах стародавніх філософів, а в даний час таких теорій налічується вже декілька десятків. Точка зору на походження мотивації людини в процесі розвитку людства і науки неодноразово мінялася. Проте більшість наукових підходів завжди розташовувалися між двома філософськими течіями: раціоналізмом і ірраціоналізмом. Згідно раціоналістичної позиції, а вона особливо виразно виступала в роботах філософів і теологів аж до середини XIX в., чоловік є унікальна істота особливого