Розділ 22. Спрямованість і мотиви діяльності особи • 527

Але інтерес до гри все ж таки залишається, особливо це характерно для молодшого шкільного віку. При цьому зміст ігор істотно змінюється. «Ролеві ігри» дошкільника відходять на задній план і зовсім зникають. Більше всього школяра привертають, з одного боку, так звані «настольные», а з іншої — рухомі ігри, в які з часом все більше і більше включається момент змагання і що зароджується, особливо у хлопчиків, інтерес до спортивних ігор. Як на характерний для кінця молодшого шкільного віку інтерес, який залишається і в подальші роки, можна вказати на колекціонування деяких предметів, зокрема поштових марок.

У підлітковому віці відбуваються подальші зміни на користь школярів. Значно розширюються і заглиблюються перш за все інтереси соціально-політичного плану. Дитина починає цікавитися не тільки поточними подіями, але і виявляти цікавість до свого майбутнього, до того, яке положення він займе в суспільстві. Подібне явище супроводжується розширенням пізнавальних інтересів підлітка. Круг того, що цікавить підлітка і що він хоче дізнатися, стає все ширшим і ширшим. Причому часто пізнавальні інтереси підлітка обумовлені його планами на майбутню діяльність.

Підлітки, звичайно, розрізняються по своїх пізнавальних інтересах, які в цьому віці стають все більш диференційованими.

Юнацький вік характеризується подальшим розвитком інтересів, і перш за все пізнавальних. Що вчаться старших класів починають цікавитися вже певними областями наукового пізнання, прагнуть до глибших і систематичних знань в області, що цікавить їх.

В процесі подальшого розвитку і діяльності формування інтересів, як правило, не припиняється. З віком у людини також спостерігається поява нових інтересів. Проте цей процес в значній мірі носить усвідомлений або навіть плановий характер, оскільки ці інтереси значною мірою пов'язані з вдосконаленням професійних навиків, розвитком сімейних відносин, а також з тими захопленнями, які з тієї або іншої причини не були реалізовані в юнацькому віці.

Особливо слід підкреслити, що формування і розвиток інтересів і мотивів поведінки дитини не повинні проходити спонтанно, поза контролем батьків або педагогів. Спонтанний розвиток інтересів дитини в більшості випадків обумовлює можливість появи у нього негативних і навіть згубних інтересів і звичок, наприклад інтересу до алкоголю або наркотиків. Цілком обгрунтовано виникає питання про те, як уникнути формування цих негативних інтересів у дитини. Звичайно, єдиного «рецепту», як цього уникнути, немає. У кожному конкретному випадку слід шукати унікальний варіант. Проте простежується одна загальна закономірність, що дозволяє говорити про обгрунтованість теоретичних поглядів, що склалися у вітчизняній психології, на проблему розвитку мотиваційної сфери людини. Ця закономірність полягає в тому, що мотиви і інтереси не виникають нізвідки або з нічого. Вірогідність виникнення інтересів або мотивів вчинків дитини визначається тією діяльністю, в яку він залучений, а також тими обов'язками, які на нього покладені удома або в школі.