Частина IV. Психічні властивості особи

Слід звернути увагу ще на один момент в проблемі формування і розвитку мотиваційної сфери. Цілі, до яких прагне людина, з часом можуть стати його мотивами. А ставши мотивами, вони, у свою чергу, можуть трансформуватися в особові характеристики і властивості.

22.4. Мотивована поведінка

як характеристика особи

В процесі дорослішання багато провідних мотивів поведінки з часом стають настільки характерними для людини, що перетворюються на риси його особи. До їхчисла слід віднести мотивацію досягнення, або мотивацію уникнення невдачі, мотив влади, мотив надання допомоги іншим людям (альтруїзм), агресивні мотиви поведінки і ін. Домінуючі мотиви стають однією з основних характеристик особи, що відбивається на особливостях інших особових рис. Наприклад, встановлено, що у людей, орієнтованих на успіх, частіше переважають реалістичні, а у індивідів, орієнтованих на уникнення невдач, — нереалістичні, завищені або занижені, самооцінки. Від чого залежить самооцінка? Рівень самооцінки в значній мірі пов'язаний із задоволеністю або незадоволеністю людини собою, своєю діяльністю, що виникає в результаті досягнення успіху або появи невдачі. Поєднання життєвих успіхів і невдач, переважання одного над іншим постійно формують самооцінку особи. У свою чергу, особливості самооцінки особи виражаються в цілях і загальній спрямованості діяльності людини, оскільки в практичній діяльності він, як правило, прагне до досягнення таких результатів, які узгоджуються з його самооцінкою, сприяють її зміцненню.

З самооцінкою особи тісно пов'язаний рівень домагань. Під рівнем домагань подразумевается результат, якого суб'єкт розраховує досягти в ході своєї діяльності. Слід зазначити, що істотні зміни в самооцінці відбуваються у тому випадку, коли самі успіхи або невдачі зв'язуються суб'єктом діяльності з наявністю або відсутністю у нього необхідних здібностей.

Мотиви аффилиации (мотив прагнення до спілкування) і власті актуалізуються і задовольняються тільки в спілкуванні людей. Мотив аффилиации зазвичай виявляється як прагнення людини налагодити добрі, емоційно позитивні взаємини з людьми. Внутрішньо, або психологічно, він виступає у вигляді відчуття прихильності, вірності, а зовні — в товариськості, в прагненні співробітничати з іншими людьми, постійно знаходитися разом з ними. Слід підкреслити, що відносини між людьми, побудовані на основі аффилиации, як правило, взаємні. Партнери по спілкуванню, що володіють такими мотивами, не розглядають один одного як засіб задоволення особистих потреб, не прагнуть до домінування один над одним, а розраховують на рівноправну співпрацю. В результаті задоволення мотиву аффилиации