Розділ 23. Здібності • 537

тание, що дає один і той же результат, може бути забезпечене різними способами. За відсутності необхідних завдатків до розвитку однихСпособностей їх дефіцит може бути заповнений за рахунок вищого розвитку інших. «Одній з найважливіших особливостей психіки людини, — писав Би. М. Тенлов, — є можливість надзвичайно широкої компенсації одних властивостей іншими, унаслідок чого відносна слабкість якій-небудь однієї здатності зовсім не виключає можливості успішного виконання навіть такої діяльності, яка найтісніше пов'язана з цією здатністю. Бракуюча здатність може бути в дуже широких межах компенсована іншими, високорозвинутими у даного человека»*.

Існує дуже багато здібностей. У науці відомі спроби їх класифікації. У більшості цих класифікацій розрізняють в першу чергу природні, або природні, здібності (у основі своїй біологічно обумовлені) і специфічно людські здібності, що мають суспільно-історичне походження.

Під природними здібностями розуміють ті, які є загальними для людини і тварин, особливо вищих. Наприклад, такими елементарними здібностями є сприйняття, пам'ять, здібність до елементарної комунікації. Мислення з певної точки зору також можна розглядати як здатність, яка характерна не тільки для людини, але і для вищих тварин. Дані здібності безпосередньо пов'язані з природженими завдатками. Проте завдатки людини і завдатки тварини — це не одне і те ж. У людини на базі цих завдатків формуються здібності. Це відбувається за наявності елементарного життєвого досвіду, через механізми навчення і т. і. В процесі розвитку людини дані біологічні здібності сприяють формуванню цілого ряду інших, специфічно людських здібностей.

Ці специфічно людські здібності прийнято розділяти на загальні і спеціальні вищі інтелектуальні здібності. У свою чергу, вони можуть підрозділятися на теоретичні і практичні, учбові і творчі, наочні і міжособові і ін.

До загальних здібностей прийнято відносити ті, які визначають успіхи людини в самих різних видах діяльності. Наприклад, в дану категорію входять розумові здібності, тонкість і точність ручних рухів, пам'ять, мова і ряд інших. Таким чином, під загальними здібностями розуміють здібності, властиві для більшості людей. Під спеціальними здібностями подразумеваются ті, які визначають успіхи людини в специфічних видах діяльності, для здійснення яких необхідні завдатки особливого роду і їх розвиток. До таких здібностей можна віднести музичні, математичні, лінгвістичні, технічні, літературні, художньо-мистецькі, спортивні і ін. Слід зазначити, що наявність у людини загальних здібностей не виключає розвитку спеціальних здібностей, і навпаки.

Більшість дослідників проблеми здібностей сходяться на тому, що загальні і спеціальні здібності не конфліктують, а співіснують, взаємно доповнюючи і збагачуючи один одного. Більш того, в окремих випадках високий рівень розвитку загальних здібностей може виступати як спеціальні


* Психологія. / Під ред. проф. До. Н. Корнілова, проф. А. А. Смирнова, проф. Би. М. Теплова. — Видавництво 3-е, перераб. і доп. — М.: Учпедгиз, 1948.