Розділ 23. Здібності • 541

Виходячи з цього ми повинні зробити висновок про те, що здібності в значній мірі соціальні і формуються в процесі конкретної діяльності людини. Залежно від того, існують або відсутні умови для розвитку здібностей, вони можуть бути потенційними і актуальними.

Під потенційними здібностями розуміються ті, які не реалізуються в конкретному виді діяльності, але здатні актуалізуватися при зміні відповідних соціальних умов. До актуальних здібностей, як правило, відносять ті, які необхідні саме в даний момент і реалізуються в конкретному виді діяльності. Потенційні і актуальні здібності виступають непрямим показником характеру соціальних умов, в яких розвиваються здібності людини. Саме характер соціальних умов перешкоджає або сприяє розвитку потенційних здібностей, забезпечує або не забезпечує перетворення їх в актуальні.

Як ви вже знаєте, під здібностями розуміються такі індивідуальні особливості, які мають відношення до успішності виконання яких-небудь видів діяльності. Тому здібності розглядаються як основні властивості особи. Проте ніяка окрема здатність не може сама по собі забезпечити успішне виконання діяльності. Успішність виконання будь-якої діяльності завжди залежить від ряду здібностей. Одній лише спостережливості, як би вона не була здійснена, недостатньо, щоб стати хорошим письменником. Для письменника першорядне значення мають спостережливість, образна пам'ять, ряд якостей мислення, здібності, пов'язані з письмовою мовою, здібність до зосередження уваги і ряд інших здібностей.

З іншого боку, структура будь-якої конкретної здатності включає універсальні або загальні якості, що відповідають вимогам різних видів діяльності, і спеціальні якості, що забезпечують успіх тільки в одному виді діяльності. Наприклад, вивчаючи математичні здібності, В. А. Крутец-кий встановив, що для успішного виконання математичної діяльності необхідне:

1) активне, позитивне відношення до предмету, схильність займатися їм, перехідна на високому рівні розвитку в пристрасну захопленість;

2) ряд рис вдачі, перш за все працьовитість, організованість, самостійність, цілеспрямованість, наполегливість, а також стійкі інтелектуальні відчуття;

3) наявність під час діяльності сприятливих для її виконання психічних станів;

4) певний фонд знань, умінь і навиків у відповідній області;

5) що відповідають вимогам даної діяльності індивідуально-психологічні особливості в сенсорній і розумовій сферах.

При цьому перші чотирикатегорії перерахованих властивостей слід розглядати як загальні властивості, необхідні для всякої діяльності, а не вважати їх компонентами здібностей, оскільки інакше компонентами здібностей повинні вважатися інтереси ісхильності, риси вдачі, психічні стани, а також уміння і навики.

Остання група якостей є специфічною, такою, що визначає успішність тільки в конкретному виді діяльності. Це пояснюється тим, що ці якості