Частина I. Введення в загальну психологію

про своє захворювання, вивчення динаміки усвідомлення свого стану у хворого, використання компенсаторних і захисних механізмів особи в терапевтичних цілях, вивчення психологічної дії лікувальних методів і засобів.

Структура медичної психології включає ряд розділів, деякі з них ми вже називали. Найбільш загальними є: клінічна психологія, що включає патопсихологію, нейропсихологию, соматопсихологию; загальна медична психологія; психопрофилактика і психогигиена; психокоррекция.

Не менш значущою для вирішення практичних завдань економічного розвитку суспільства і технічного прогресу є інженерна психологія — галузь психології, що досліджує процеси і засоби взаємодії між людиною і машиною. Інженерна психологія як самостійна наука виникла під впливом науково-технічної революції, що перетворила психологічну структуру виробничих процесів. Прискорення технічного розвитку, спостережуваного в другій половині XIX і першій половині XX в., поставило питання про необхідність вивчення психічних можливостей людини у виробничому процесі і визначення засобів і способів його взаємодії з технікою. Основними проблемами, що вирішуються інженерною психологією, є: аналіз завдань людини в системах управління, розподіл функцій між людиною і автоматичними пристроями; дослідження спільної діяльності операторів, інформаційної взаємодії між ними і процесів спілкування; аналіз психологічної структури діяльності операторів; дослідження чинників, що впливають на ефективність, якість і надійність діяльності операторів: дослідження процесів прийому людиною інформації; аналіз процесів переробки інформації людиною, її зберігання і ухвалення рішень; розробка методів психодіагностики здібностей людини на користь рішення задач професійного психологічного відбору і професійної орієнтації; аналіз процесів оптимізації навчання операторів.

На закінчення слід зазначити, що ми познайомилися лише з невеликою кількістю галузей психологічної науки. Крім названих існують та інші, не менш цікаві для наукових досліджень і не менш значущі для практичної діяльності людини галузі психології, зокрема: спортивна психологія, юридична психологія, авіаційна і космічна психологія, військова психологія, психологія комп'ютеризації, експериментальна психологія. Проте всі ці галузі психології є не тільки самостійними напрямами, але і елементами єдиної комплексної науки — психології — і використовують єдині підходи до рішення своїх специфічних задач. Таким чином, для того, щоб отримати спеціалізацію в конкретній області психологічної науки, необхідно перш за все ознайомитися з її фундаментальними основами.

Контрольні питання

1. Що ви знаєте про ідеалістичний і матеріалістичний напрями у філософії і відповідних поглядах на природу психічного?

2. У чому полягав механістичний матеріалізм Демокріта?