Розділ 23. Здібності • 549

заходів, у дитини у віці двох-трьох років інтенсивно розвивається усна мова, в п'ять-сім років він найбільш готовий до оволодіння читанням. В середньому і старшому дошкільному віці діти захоплено грають в ролеві ігри і виявляють надзвичайну здібність до перевтілення і уживається в ролі. Важливо відзначити те, що ці періоди особливої готовності до оволодіння спеціальними видами діяльності рано чи пізно кінчаються, і якщо яка-небудь функція не отримала свого розвитку в сприятливий період, то згодом її розвиток виявляється надзвичайно утруднено, а то і зовсім неможливо. Тому для розвитку здібностей дитини важливі всі етапи його становлення як особи. Не можна думати, що в більш старшому віці дитина зможе надолужити упущене.

Первинний етап в розвитку будь-якої здатності пов'язаний з дозріванням необхідних для неї органічних структур або з формуванням на їх основі потрібних функціональних органів. Зазвичай це відбувається в період від народження до шести-семи років. На даному етапі відбувається вдосконалення роботи всіх аналізаторів, розвиток і функціональна диференціація окремих ділянок кори головного мозку. Це створює сприятливі умови для початку формування і розвитку у дитини загальних здібностей, певний рівень яких виступає як передумова для подальшого розвитку спеціальних здібностей.

В цей же час починається становлення і розвиток спеціальних здібностей. Потім розвиток спеціальних здібностей продовжується в школі, особливо в молодших і середніх класах. Спочатку розвитку спеціальних здібностей допомагають різного роду дитячі ігри, потім істотний вплив на них починає надавати учбова і трудова діяльність.

Як ви вже знаєте, ігри дітей виконують особливу 4)ункцию. Саме ігри дають первинний поштовх до розвитку здібностей. В процесі ігор відбувається розвиток багатьох рухових, конструкторських, організаторських, художньо-образотворчих і інших творчих здібностей. Причому важливою особливістю ігор є те, що в них, як правило, розвивається не одна, а відразу цілий комплекс здібностей.

Слід зазначити, що не всі види діяльності, якою займається дитина, будь то гра, ліплення або малювання, мають однакове значення для розвитку здібностей. Найбільш сприяє розвитку здібностей творча діяльність, яка примушує дитину думати. Така діяльність завжди пов'язана із створенням чого-небудь нового, відкриттям для себе нового знання, виявленням в самому собі нових можливостей. Це стає сильним і дієвим стимулом до занять нею, до додатку необхідних зусиль, направлених па подолання виникаючих труднощів. Більш того, творча діяльність укріплює позитивну самооцінку, підвищує рівень домагань, породжує упевненість в собі і відчуття задоволеності від досягнутих успіхів.

Якщо виконувана діяльність знаходиться в зоні оптимальної трудності, тобто на межі можливостей дитини, то вона веде за собою розвиток його здібностей, реалізовуючи те, що Л. С. Выготский називав зоною найближчого розвитку. Діяльність, що не знаходиться в межах цієї зони, в ступені, що набагато мів, сприяє розвитку здібностей. Якщо вона дуже проста, то забезпечує лише реалізацію вже наявних здібностей; якщо ж вона надмірно складна, то стає нездійсненною і, отже, також не приводить до формування нових умінь і навиків.