Частина IV. Психічні властивості особи

цих концепцій були покладені найрізноманітніші риси особи. У ряді концепцій властивості темпераменту розумілися як спадкові або природжені і зв'язувалися з індивідуальними відмінностями в особливостях статури. Такі типології отримали назву конституційних типологий. Серед них найбільшого поширення набула типологія, запропонована Э. Кречмером, який в 1921 р. опублікував свою знамениту роботу «Будова тіла і характер». Головна його ідея полягає в тому, що люди з певним типом статури мають певні психічні особливості. Э. Кречмер провів безліч вимірювань частин тіла людей, що дозволило йому виділити чотири консти-туциональных типу: лептосоматик, пікнік, атлетик, диспластик (мал. 24.1).

1. Лептосоматік характеризується крихкою статурою, високим зростанням, плоскою грудною кліткою,вузькими плечима, довгими і худими нижніми кінцівками.

2. Пікнік — людина з вираженою жировою тканиною, надмірно огрядний, характеризується малим або середнім зростанням, тулубом, що розплився, з великим животом і круглою головою на короткій шиї.

3. Атлетік — людина з розвиненою мускулатурою, міцною статурою, характерні високе або середнє зростання, широкі плечі, вузькі стегна.

4. Діспластік — людина з безформною, неправильною будовою. Індивіди цього типу характеризуються різними деформаціями статури (наприклад, надмірне зростання, непропорційна статура). З названими типами будови тіла Кречмер співвідносить три виділених їм типу темпераменту, які він називає: шизотимик, иксотимик і циклотимик. Шизотімік має астенічну статуру, він замкнутий, схильний до коливань настрою, упертий, не схильний до зміни установок і поглядів, насилу

Мал. 24.1. Констітуционал'ниє типи по Э. Кречмеру