Розділ 24. Темперамент • 563

традиційних чотирьох типів зазвичай використовують основні властивості темпераменту. Багато хто з цих властивостей був розкритий в роботах Б. М. Теплова і його учнів, а потім отримали подальший розвиток в дослідженнях вітчизняних учених. В ході цих досліджень назви деяких властивостей, запропоновані Тепловим, змінилися, а також були відкриті нові властивості. Наприклад, властивість темпераменту, названа Тепловим «емоційна збудливість», в психологічній літературі часто називається сензитивностью (чутливістю), а реактивність мимовільних рухів, викликаних зовнішньому дією, — реактивністю. Змінилися назви і інших властивостей темпераменту. Разом з тим до властивостей темпераменту стали відносити экстраверсию—интроверсию. Ці поняття визначають, від чого переважно залежать реакції і діяльність людини — від зовнішніх вражень, що виникають в даний момент (екстраверсія), або від образів, уявлень і думок, пов'язаних з минулим і майбутнім (интроверсия).

Враховуючи основні властивості темпераменту, Я. Стреляу дає наступні психологічні характеристики основних класичних типів темпераменту.

Сангвінік. Людина з підвищеною реактивністю, але при цьому активність і реактивність у рябо урівноважені. Він живо, збуджено відгукується на все, що привертає його увагу, володіє живою мімікою і виразними рухами. По незначному приводу він голосно регоче, а неістотний факт може сильно його розсердити. По його обличчю легко вгадати його настрій, відношення до предмету або людини. У нього високий поріг чутливості, тому він не помічає дуже слабких звуків і світлових подразників. Володіючи підвищеною активністю і будучи дуже енергійним і працездатним, він активно береться за нову справу і може довго працювати, не стомлюючись. Здатний швидко зосередитися, дисциплінований, при бажанні може стримувати прояв своїх відчуттів і мимовільні реакції. Йому властиві швидкі рухи, гнучкість розуму, винахідливість, швидкий темп мови, швидке включення в нову роботу. Висока пластичність виявляється в мінливості відчуттів, настроїв, інтересів і прагнень. Сангвінік легко сходиться з новими людьми, швидко звикає до нових вимог і обстановки, без зусиль не тільки перемикається з однієї роботи на іншу, але і перенавчається, опановувавши новими навиками. Як правило, він більшою мірою відгукується на зовнішні враження, чим на суб'єктивні образи і уявлення про минуле і майбутнє, тобто є экстравертом.

Холерик. Як і сангвінік, відрізняється малою чутливістю, високою реактивністю і активністю. Але у холерика реактивність явно переважає над активністю, тому він неприборканий, нестриманий, нетерплячий, запальний. Він менш пластичний і більш інертний, ніж сангвінік. Звідси — велика стійкість прагнень і інтересів, велика наполегливість, можливі утруднення в перемиканні уваги; він скоріше экстраверт.

Флегматик володіє високою активністю, значно переважаючою над малою реактивністю, малою чутливістю і емоційністю. Його важко розсмішити або засмутити. Коли навколо голосно сміються, він може залишатися незворушним; при великих неприємностях залишається спокійним. Зазвичай у нього бідна міміка, рухи невиразні і замедленны, так само як мова. Ом некмітливий, насилу перемикає увагу і пристосовується до нової обстановки